05.02.2017, 12:03 | czytano: 1393

Jubileusz XXV lat twórczości Andrzeja Dziedziny Wiwra (zdjęcia)

W szczawnickim Dworku Gościnnym odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia pracy twórczej pienińskiego człowieka renesansu: poety, pisarza, gawędziarza, regionalisty, przewodnika górskiego, goprowca, strażaka… Andrzeja Dziedziny Wiwra. Pan Andrzej jest „chodzącą encyklopedią” wiedzy o Pieninach: o mieszkańcach, ich gwarze, kulturze, sztuce i historii.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy był szczawnicki oddział PTTK, którego pan Andrzej jest członkiem od wielu lat. W organizację włączył się także Miejski Ośrodek Kultury – wydawca miesięcznika „Z Doliny Grajcarka”, który Jubilat wspomaga swoją twórczością.
Przybyłych na galę do Jazz Baru gości powitali prezes miejscowego oddziału PTTK Marek Misztal oraz dyrektor szczawnickiego MOK Piotr Gąsienica. Następnie sceną zawładnęły dzieci ze szkół podstawowych i młodzież z gimnazjum, recytując pisane pienińską gwarą wiersze pana Andrzeja. Muzyka „Jaworcanie” Mariusza Tokarczyka z Jaworek zagrała i zaśpiewała kilka góralskich nut, kończąc swój występ gromkim „Sto lat”!

Następnie Jubilat zabrał gości w podróż, opowiadając wierszem o swoich wojażach po Polsce i Europie.

Wisienką na torcie była publiczna „spowiedź” pana Andrzeja, który zgodził się odpowiadać na pytania publiczności i Piotra Gąsienicy.

Na zakończenie spotkania swoje gratulacje i życzenia dalszej twórczej drogi złożyli jubilatowi: prezes OP PTTK Marek Misztal i przewodnicy szczawnickiego koła, Aniela Krupczyńska, kierownik Zespołu Regionalne-go im. J.Malinowskiego wraz z jego członkami, dyrektor MOK Piotr Gąsienica i redaktor naczelna „Z Doliny Grajcarka” Alina Lelito, która odczytała także życzenia od nieobecnego prof. Ludwika Freya z małżonką, była dyrektor Muzeum Pienińskiego Jolanta Jarocka Bieniek i była kierownik DW Sylwia Krystyna Papież, prezes krościeńskiego oddziału PTTK Barbara Szela, prezes OSP Szczawnica i radna Łucja Rak, dyrektor Szkoły Pod-stawowej w Szlachtowej Beata Kowalska wraz z nauczycielami i uczniami, dyrekcja i nauczyciele Szkoły Pod-stawowej nr 1 i Gimnazjum Publicznego, prezes TPSP Szczawnica Anna Malinowska, właścicielka galerii Krzywa Jabłonka Joanna Dziubińska i wiele, wiele innych osób, przyjaciół i rodziny pana Andrzeja.

JD/AL
zobacz także
komentarze
Jozek05.02.2017, 13:09
Gratulacje. Życzę następnych, jeszcze piękniejszych jubileuszy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl