17.02.2017, 11:10 | czytano: 1750

Premiera "Karola"

25 lutego 2017 roku o godz. 18.00 w TAURON Arenie w Krakowie odbędzie się premiera musicalu "Karol" - pierwszego polskiego musicalu o życiu Jana Pawła II. Zapraszamy na wielkie widowisko taneczne, aktorskie i wokalne, stworzone na podstawie biografii Jana Pawła II. Wydarzeniu patronuje Podhale24.
Musical będzie niezwykłą, muzyczną opowieścią o życiu Karola Wojtyły i polskiej historii XX wieku. W spektaklu wystąpią m.in. Jacek Kawalec (w roli Jana Pawła II), Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy oraz Agata Nizińska.
– Dzięki połączeniu multimedialnej scenografii, świateł, tańca, muzyki i wyśmienitej gry aktorskiej przeniesiemy widza w magiczny świat życia i dzieła Jana Pawła II, pozwalając mu spacerować wraz z Ojcem Świętym po górskich szlakach Beskidów, klimatycznych uliczkach Krakowa czy majestatycznym Placu Św. Piotra w Watykanie. Zapraszamy na opowieść o życiu Papieża oraz o historii Polski XX wieku. Opowieść, jakiej w Polsce dotąd nie było! – mówi Michał Kaczmarczyk, twórca scenariusza widowiska. –Historia, którą opowiemy będzie chwilami zabawna, a chwilami wzruszająca i dramatyczna. Życie Karola Wojtyły niczym soczewka skupia najważniejsze wydarzenia z polskiej i europejskiej historii XX wieku i choćby dlatego jest wyśmienitym materiałem na scenariusz widowiska, które na długo pozostanie w pamięci widza – mówi Kaczmarczyk.

Przygotowując libretto, twórcy musicalu korzystali zarówno z oficjalnych biografii Karola Wojtyły, jak i z niezliczonych anegdot spisanych przez dziennikarzy i współpracowników papieża. –Dzięki temu przedstawiamy Karola Wojtyłę jako postać wielobarwną, zachwycającą z jednej strony ogromnym poczuciem humoru, a z drugiej – bezkompromisowością i determinacją w obronie fundamentalnych wartości – mówi Przemysław Ruta, dyrektor Agencji Kreatywnej PRC, która pełni rolę producenta wykonawczego musicalu.

Musical „Karol” będzie opowieścią o człowieku, który żyjąc w niezwykłych czasach, sam staje się postacią niezwyczajną. To pełna zabawnych anegdot, ciepła, wzruszająca, a momentami dramatyczna narracja o pogodnym chłopaku z Wadowic, chcącym żyć tak, jak żyją jego rówieśnicy: marząc, spacerując po beskidzkich szlakach, grając na gitarze przy ognisku, kibicując ukochanej drużynie piłkarskiej, wierząc w dobro, przyjaźń, braterstwo… Jednak „dziejąca się” niemal na wyciągnięcie ręki wielka historia każe mu dokonywać innych wyborów. Wyborów – jak się wkrótce okaże – o fundamentalnym znaczeniu dla losów świata.

Na musicalowej scenie poznamy postać człowieka pełnego pogody ducha, poczucia humoru, twórczej pasji i miłości do ludzi, który ze wskazanych cech i wartości uczynił znak rozpoznawczy Kościoła XX wieku, zmieniając nie tylko oblicze Watykanu, ale także Polski i Europy. Musical „Karol” to opowieść o papieżu innym niż wszyscy poprzedni papieże: o człowieku, a nie wyłącznie „głowie Kościoła”, o poecie, filozofie, aktorze i „przyjacielu wiernych”, a nie urzędniku watykańskim ukrytym za kurtyną kadzidlanego dymu. Przedstawiamy Ojca Świętego, który – wierny rodzinnym ideałom i młodzieńczej pasji – skutecznie przełamywał sztywny protokół Stolicy Piotrowej, na nowo prezentując światu nieco zakurzone cnoty chrześcijan – poczucie humoru, szczerość, skromność, serdeczność, otwartość na ludzi.
Musical, z uwagi na uniwersalną tematykę i przystępną formę artystyczną, adresowany jest do jak najszerszej publiczności. Premiera „Karola” odbędzie się 25 lutego 2017 roku o godz. 18.00 w TAURON Arenie Kraków. Następnie, w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej, musical zaprezentowany zostanie publiczności m.in. w Łodzi i w Gdańsku. Spektakl przygotowywany jest w taki sposób, aby możliwe było wystawienie go zarówno w największych halach widowiskowych, jak i na scenach kameralnych – w teatrach i salach koncertowych. Producenci musicalu planują prezentację spektaklu zarówno publiczności polskiej, jak i zagranicznej – po zakończeniu krajowej trasy koncertowej, planowanej na sezon 2017/2018.

materiał prasowy
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl