02.03.2017, 01:39 | czytano: 1649

Zawody skiturowe pod Babią Górą

W najbliższą sobotę, 4 marca, na Mosornym Groniu w Zawoi odbędzie się XII edycja Polar Sport Skitour im. Basi German. W tym roku imprezę połączono z wydarzeniem Snow Leopard Day.
Cała kwota z wpisowego trafi do fundacji „Na Start” im. Basi German, która regularnie organizuje wyjazdy górskie i narciarskie dla dzieci z domów dziecka. W zeszłym roku w rywalizacji wzięło udział 120 zawodników – zarówno amatorów, jak i członków kadry narodowej w narciarstwie wysokogórskim. Na tę sobotę organizatorzy przewidują, że ich liczba będzie jeszcze większa. Tegoroczna pula nagród wynosi 50 tys. zł.
Zamknięcie listy startowej przewidziano na godz. 10.00. Pół godziny później zostanie zaprezentowana trasa, a o godz. 11.00 nastąpi start zawodników we wszystkich kategoriach. Po wspólnym posiłku, o godz. 14.00 ogłoszone zostaną wyniki, a dwie godziny później odbędzie się ceremonia dekoracji zwycięzców wraz z losowaniem nagród w Dzikiej Chacie.
Snow Leopard Day, jak informują organizatorzy, to natomiast „idea mająca na celu nie tylko zasilenie funduszu [Snow Leopard Trust – organizacji na rzecz ochrony śnieżnej pantery – przyp. red.], ale również propagowanie sportów górskich i zwrócenie uwagi na problem gatunków zwierząt zagrożonych wymarciem”. Z okazji XII edycji Polar Sport Skitour, główny sponsor wydarzenia, marka Dynafit, zamieni każdy metr przewyższenia pokonany przez startujących na 1 eurocent. Uzbierana w ten sposób suma zostanie przekazana na wsparcie programu ochrony irbisów w Pakistanie. Tego samego dnia podobne imprezy odbędą się również w Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Słowenii oraz na Słowacji.

Podczas zawodów pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego poprowadzą konkursy edukacyjne, Dynafit udostępni także 20 zestawów sprzętu testowego. Uruchomione zostanie ponadto przedszkole, w którym rywalizujący będą mogli zostawić na czas zawodów swoje dzieci. Ich opieką zajmie się Klub Odlotowych Mam z Zawoi.

oprac. Andrzej Habina
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl