06.03.2017, 00:09 | czytano: 2382

"Zagasł już "OGIEŃ", ale pamięć o nim wciąż się tli"...

Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza wszystkich, którzy chcą poznać historię Żołnierzy Niezłomnych, a w szczególności historię żołnierzy z Podhala do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu w dniu 6 marca 2017 r. na godz. 16,30.
O godz. 16,30 zostanie przedstawiona rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych "BŁYSKAWICA" pt "Ogień schodzi z gór - 70 lat później"
O godz. 17,00 konferencja pt. "Mjr Józef Kuraś Ogień i inni wyklęci - prawda a propaganda. Udział w konferencji wezmą: Tadeusz Płużański - "Walka Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę", Leszek Żebrowski - "Negatywna propaganda wokół Żołnierzy Wyklętych wczoraj i dziś, Jacek Pawłowicz - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Marcin Kasprzycki - "Sądeckie Kompanie Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA", Dawid Golik - Podhalańskie Kompanie Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA", Jarosław Ptak - Urzędy Bezpieczeństwa w powiecie nowotarskim", Maciej Korkuć - "Józef Kuraś wobec ideologii komunistycznej 1934 1947 r."

"Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta".

Taki sens miała walka nie tylko Żołnierzy Wyklętych, ale wszystkich, którzy byli uczestnikami kolejnych powstań w walce o wolność Ojczyzny. Choć przegrywali bitwy, to, walka trwała nadal o polską duszę i jej tożsamość. Przysięga złożona na krzyż i "w obliczu Boga wszechmogącego" dawała im siłę by walczyć i nie zdradzić. W Bogu bronili wartości największych dla Polaka: WIARY, RODZINY i OJCZYZNY!

Bitwa trwa jednak nadal. Trwa bitwa o polskość i o wiarę. W dobie trwającego antypolonizmu Żołnierze Wyklęci ukazują nam, że polskość to wiara i patriotyzm, że Polska "to jest nasze być i nasze mieć". Powracają i uczą nas miłości do Ojczyzny, ale także wiary w Boga. Ukazują nam, że istnieją w życiu wartości, za które oddaje się życie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to swoista szkoła patriotyzmu, do której chcemy powracać, bo choć skazano ich na zapomnienie i pogardę, przywracamy im należne miejsce w najnowszej historii.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI, CHWAŁA BOHATEROM

W imieniu organizatorów konferencji - Jadwiga Nieckarz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zaszokowany06.03.2017, 15:04
Są tacy co to twierdzą ze Ogień zachowywał sie jak Stefan Bandera ale tacy daleko mają do mózgu.
max06.03.2017, 11:55
A co z ofiarami ognia. Kto reprezentuje ich stanowisko? Bandytyzm.
Leming doskonały06.03.2017, 10:14
Nie rozliczam "Ognia" z Jego decyzji - działań w okresie okupacji niemieckiej - wojna rządzi się swoimi prawami -, ale po zakończeniu wojny - podpisaniu przez wielką trójcę traktatu pokojowego, działania "Ognia", gdy był On w jednej osobie milicjantem, prokuratorem, sędzią i katem uważałem i uważam za BANDYTYZM. To tak, jakby ówcześnie osoba X - na osobach, (np. TW "Bolek", TW "Turysta" TW "Olink" i wielu wielu innych, którzy donosili do UB i brali za to pieniądze) które zamordowały Krzysztofiaka i Marka była w jednej osobie policjantem, prokuratorem, sędzią i KATEM i wymierzyła tym osobom karę śmierci, a przy okazji uśmierciła rodzeństwo tych osób, bo byli świadkami tego zdarzenia.
Woda na ogień06.03.2017, 09:32
Bardzo jednostronne tematy tej konferencji. Nikt nie przedstawi drugiego oblicza i nie opowie o ofiarach działalności tego "bohatera"? Mam wrażenie że zbyt dużo się o nim ostatnio pisze bo bohaterowie, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1939-45 są obecnie zupełnie pomijani.
Wicher06.03.2017, 08:18
Ponieważ Żyli Prawem Wilka Historia O Nich Głucho Milczy ! Chwała Bohaterom !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl