10.03.2017, 20:15 | czytano: 2830

Kurs dla baców

Jeszcze tydzień pozostał, by zgłosić się na bezpłatny kurs bacowski albo kurs czeladnika juhasa, który sfinansuje samorząd województwa małopolskiego. Kursy to inicjatywa Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Małopolskiego, której przewodniczy Jacek Soska.
Pomysł organizacji kursów zrodził się z potrzeby wsparcia ginących zawodów, promocji pasterstwa i związanej z pasterstwem tradycji oraz dbałości o górskie obszary Małopolski.
Kurs bacy będzie obejmował 12 godz. zajęć teoretycznych oraz 6 godz. praktycznych i skupi się na podsumowaniu dotychczasowej wiedzy baców oraz przygotowaniu ich do egzaminu. Z kolei kurs na czeladnika juhasa ma nie tylko przygotować kandydata do pracy ale położyć fundament do pełnienia w przyszłości roli bacy. W tym celu przewidziano aż 42 godz. teorii i co jest nowością - 160 godzin stażu zawodowego na bacówce w sezonie wypasów. Zgłoszenia na kurs przyjmowane są do 17 marca.

Sejmikowa komisja rolnictwa pokryje całkowity koszt organizacji kursu oraz egzaminu certyfikującego dla każdego uczestnika. Bacowie, którzy zdecydują się na przyjęcie adepta na juhasa w formie stażu zawodowego, otrzymają z tej puli dofinansowane na doposażenie stanowiska pracy.

Zajęcia teoretyczne będą realizowane przed redykiem - w kwietniu, a staże zawodowe przez około miesiąc w okresie od czerwca do sierpnia. Podsumowanie projektu zaplanowano na wrzesień 2017r.

Organizatorem kursów jest Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, a kurs i egzamin zostanie przeprowadzony w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu – Kokoszkowie, które jest partnerem projektu.
Szczegółowe informacje i zgłoszenia na stronie Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, www.zsckr.nowytarg.pl oraz pod nr tel. 663 443 534.

UMWM, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
wagadugu11.03.2017, 13:56
W latach 70-tych w szkole dla baców były cztery przedmioty: wyganianie, zaganianie, dojenie i język rosyjski.
miejscowy11.03.2017, 09:05
a mature trzeba mieć , bo przecież teraz bez matury to tylko się powiesić
:) ;)11.03.2017, 08:03
BUU HA!! HA!! HA!! HA!! HA!! HA!! HI, HI, HI, HI, HI, HI, :) :) ;)
Bez komentarza :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl