14.03.2017, 21:06 | czytano: 2210

"Młode Podhale" w Bułgarii (zdjęcia)

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale”, działający pod kierownictwem Pauliny Peciak i Daniela Szewczyka przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu „Masquerade Festival - Kukerlandia 2017” w Jamboł w Bułgarii.
To jedno z najstarszych bułgarskich miast, położone we wschodniej części Tracji nad brzegiem rzeki Tundża.
Festiwal kukerów pod nazwą „Kukerlandia 2017” ukazuje stare tradycje i zwyczaje bułgarskie wywodzące się z czasów przedchrześcijańskich. Kukeri w swych wyjątkowych maskach przepędzają złe duchy rytualnym zachowaniem i zapewniają dobrobyt oraz szczęście ludziom i ziemi. Jest to też symboliczne pożegnanie zimy. Festiwal „Kukerlandia” odbywa się corocznie w mieście Jamboł. Bierze w nim udział kilkadziesiąt grup kukerów z całej Bułgarii. W tym roku w festiwalu uczestniczyły zespoły z Korei, Macedonii i Polski. „Młode Podhale” zaprezentowało zwyczaje kolędnicze w bogatej oprawie śpiewu, tańca i muzyki. Występy miały miejsce podczas barwnego korowodu oraz na przygotowanych scenach.

Ponadto w czasie pobytu w Jamboł delegacje zaproszonych zespołów gościły u burmistrza miasta Georgiego Sławowa. Odbyła się również uroczysta kolacja, na którą burmistrz zaprosił wszystkie zespoły. Była to okazja do nawiązania bliższych kontaktów oraz do zaprezentowania swoich umiejętności podczas spontanicznych występów.

W wolnym czasie zespół zwiedził Sozopol położony na smukłym, skalistym półwyspie nad Morzem Czarnym. Chodząc krętymi uliczkami, podziwiając stare domy i przepiękne zabytki zespół zapoznał się z historią Bułgarii. Pierwsze ślady obecności człowieka w Sozopolu pochodzą sprzed epoki brązu. Do wieku VI p.n.e. nosiło nazwę Antheia. Następnie istniało jako greckie polis – miasto-państwo i nosiło nazwę Apollonia, a poźniej znalazło się pod panowaniem Rzymian. Istniejące od roku 681 państwo bułgarskie, w którego granicach leżał Sozopol, utraciło niepodległość w roku 1018, kiedy zostało podbite przez Bizancjum. W latach 1186–1398 istniało drugie państwo Bułgarów, po czym jego terytorium stało się częścią państwa osmańskiego. Bułgaria odzyskała niepodległość w roku 1876. Burzliwa historia pozostawiła więc ślady wielu kultur w Sozopolu.

Dla niektórych uczestników wyjazdu była to pierwsza okazja do zobaczenia Bułgarii i Morza Czarnego.

Oprac. Młode Podhale, zdj. Michał Ptak
zobacz także
komentarze
znajomy znajomego21.03.2017, 12:22
Odebrać jej medal!!!
do znajomy15.03.2017, 16:17
Kasi M zabrakło miejsca na udzielanie się bo jej Maria Fr zabrała
znajomy15.03.2017, 08:41
a co to tak Kasia M mało sie udziela...
Z Orawy14.03.2017, 21:13
Bułgaria jest super. Już bym jechał...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl