19.03.2017, 15:30 | czytano: 1198

Prezentacja osiągnięć projektu o Orawskim Nikiforze

W sali Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie zorganizowany został wykład, na którym przedstawiono dotychczasowe sukcesy projektu HERODEK.PL, poświęconego osobie i twórczości ludowego rzeźbiarza z Lipnicy Wielkiej, Karola Wójciaka Heródka.
Na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddziału w Krakowie, przedstawiciele Stowarzyszenia STOG – Maja Kubacka i Grzegorz Graff, wygłosili odczyt podsumowujący projekt HERODEK.PL. Opowiedzieli także o dalszych planach związanych z tym przedsięwzięciem.
W trakcie dyskusji przedstawiono tzw. nowe czytania twórczości Heródka, powrócił temat sztuki pt. „Nieudany krewniak”, której premiera miała miejsce w 2012 roku. Obecnie spektakl jest uśpiony – mówi Maja Kubacka, reżyser i autorka dramatu. – Mamy nadzieję, że pozyskując środki na zorganizowanie wystawy, uda nam się zdobyć również pulę, która umożliwi wznowienie i pokaz spektaklu. Stałby się on niejako częścią wystawy.

HERODEK.PL to projekt realizowany przez Stowarzyszenie STOG od kwietnia do grudnia ubiegłego roku. Miał na celu stworzenie bazy informacyjnej dot. Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie w formie strony internetowej, dostępnej dla wszystkich zainteresowanych niebanalną sztuką artysty. Projekt objął poszukiwania i katalogowanie znalezionych rzeźb. Obecnie w przeglądarce strony, znanej jako Licznik Gnotków, widnieje 100 eksponatów. Będzie ich więcej – zapewnia Grzegorz Graff. – Po zakończeniu projektu nadal napływają do nas sygnały o potencjalnych osobach i miejscach ich przechowywania. W większości sygnały dotyczą rzeźb należących do osób prywatnych. Chcemy do Licznika Gnotków włączyć kolekcję dzieł Heródka znajdującą się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. To aż 10 rzeźb.

W wyniku działań projektowych wzbogacono również archiwum muzeum o bogaty materiał zdjęciowy (kilkadziesiąt fotografii), dwa rękopisy wspomnień o Heródku, a baza bibliograficzna dostępna na www.herodek.pl zawiera ponad 98 adresów. Wszystkie te działania mają konsekwentnie doprowadzić do jubileuszowej wystawy w 50-lecie śmierci artysty. Przypadnie ona w 2019 roku.

Stowarzyszenie STOG stara się obecnie o pozyskanie środków na kontynuację projektu. Złożono ofertę w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych województwa małopolskiego w obszarze kultury w 2017 r. Wkrótce nastąpi ogłoszenie wyników.

oprac. Andrzej Habina/ źródło: Stowarzyszenie STOG/ zdj. Magdalena Dolińska, Andrzej Habina
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl