20.04.2017, 18:08 | czytano: 1258

O parkach Stanów Zjednoczonych w PPWSZ (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu spotkali się z Darlą Sidles, dyrektor Parku Narodowego Gór Skalistych w Kolorado oraz Rich’em Fedorchak, kierującym w tym parku wydziałem Edukacji i Interpretacji.
Mogli oni posłuchać ciekawych wykładów związanych z ruchem turystycznym w parkach narodowych Stanów Zjednoczonych.
Spotkanie dla studentów było niezwykle ciekawe. Wniosło ono nowe i interesujące wiadomości, szczególnie dla studentów turystyki i rekreacji, którzy chętnie nie tylko słuchali, ale i czynnie włączali się w wykłady, dopytując o szczegóły. Dzięki temu mogli poznać podobieństwa i różnice związane z parkami narodowymi w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Rich Fedorchak, który już na wstępie podkreślił, że czuje się związany z tą częścią Europy ze względu na swe korzenie, mówił ogólnie o parkach narodowych w USA. Wyjaśnił, jak wygląda w nich system parkowy. Mówił o wyjątkowości najstarszego parku utworzonego w 1872 roku, jakim jest Park Narodowy w Yellowstone.

Studenci mogli też dowiedzieć się, jak zarządza się w USA parkami narodowymi, których jest aż 59. Jak dba się o ich historię i kulturę oraz iż dzięki nim wiele osób ma pracę. Rich Fedorchak podkreślał również, jak ważne jest, by parki narodowe przetrwały dla przyszłych pokoleń. – Dla waszych dzieci, wnuków i tak dalej – mówił.

Z kolei dyrektor Rocky Mountains National Park In Colarado Darla Sidles mówiła o Parku Narodowym Gór Skalistych, który powstał w 1915 roku. Zwróciła między innymi uwagę, że jeszcze w 2013 roku park ten odwiedziło 3 mln osób, a już w ubiegłym roku było ich – 4,5 mln osób. Podkreśliła, iż najwięcej turystów jest zwykle w takich miesiącach jak: czerwiec, lipiec, czy sierpień. Najmniej jest ich w styczniu, lutym i grudniu.

Dyrektor Darla Siders podała też konkretne dni rekordowe w roku, zapewniając, że ruch w parku był wówczas ogromny. Zwróciła też uwagę, że park w Kolorado, tak jak to bywa w przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego, odwiedzają szczególnie chętnie mieszkańcy miast. – Ludzie kochają Kolorado. Umieszczają chętnie zdjęcia w mediach społecznościowych, jakich jak np. Facebook, Snapchat, Whatsapp, Twitter – mówiła.
Na zakończenie wykładów przedstawiciele uczelni wyjątkowym gościom - jako że uczelnia jest jedyną mająca w swej nazwie „Podhalańska” – wręczyli regionalne pamiątki. Darla Siders otrzymała góralską chustę, a Rich Fedorchak – góralski kapelusz.

Amerykańcy goście odwiedzili podhalańską uczelnię, przy okazji oficjalnej wizyty związanej z podpisaniem umowy pomiędzy Rocky Mountains National Park In Colarado, a Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Spotkanie to było jednak efektem wcześniej styczniowej wizyty w PPWSZ konsula generalnego Stanów Zjednoczonych Waltera Braunohler’a, jak wyjaśniał dr Zbigniew Włosowicz, pełnomocnik rektora ds. międzynarodowych PPWSZ w Nowym Targu. Zapewnia on także, że podhalańska uczelnia będzie starła się utrzymywać kontakt z Parkiem Narodowym Gór Skalistych w Kolorado. .

Źródło: PPWSZ, zdjęcia Michał Adamowski
komentarze
sokrateles23.04.2017, 23:04
No i właśnie to jest najgorsze że nikogo to nie rusza. Świadczy to o faktycznie niskim poziomie nauczania na Podhalu, przy czym mam na myśli wszystkie szczeble kształcenia: od podstawówki do matury. W papierach do kolejnych reform oświaty pisze się mnóstwo na temat rozwijania ciekawości i dociekliwości, umiejętności publicznego przedstawiania i bronienia swoich poglądów, rozwijania wiedzy i kompetencji poznawczych i takie tam inne trele morele - to wszystko na papierze jest, ale nie w realu. W realu jest nepotyzm po szkołach i 3Z - zakuć, zdać i zapomnieć. Tak kształcona młodzież nie będzie bronić swoich poglądów, bo ich po prostu w ogóle nie ma.
Hipokrates23.04.2017, 09:02
Potencjał jest.Tylko krzywdę robi się tej młodzieży umożliwiając jej zdobycie pseudo wykształcenia w marnych,o niskim poziomie szkołach.Potem ci magistrowie lądują,jak piszesz na halach.Bo przy naborze do pracy z absolwentami uniwersyteckimi nie mają szans.
Jeszcze ciekawa sprawa.Nikogo poza Tobą i mną ten temat nie rusza.
Jak myślisz,o czym to świadczy?
W sumie,to trochę żałuję,że się odezwałem. Miałem nadzieję na szerszy odzew.
Wszystkiego dobrego.
sokrateles22.04.2017, 22:03
Górale to wspaniali i inteligentni ludzie, dlatego mam zamiar wierzyć w ich olbrzymi potencjał, wszak to on już odrywa wielką rolę (a będzie odgrywał jeszcze większą!) jeśli chodzi o wpływ na zamożność społeczeństw w uzależnionym od coraz to nowych innowacji świecie.
Co do nagrody Nobla to dziś na świecie jest więcej równie prestiżowych i finansowo lukratywnych nagród dla zespołów naukowców którzy mają sukcesy (chodzi o zabezpieczenie tych wybitnych ludzi od strony finansowej; ważnych dla rozwoju ludzkości badań jest dużo, dużo więcej niż sobie to sto lat temu wyobrażał Alfred Nobel i wszystkie te badania potrzebują wsparcia). Nobel zażyczył sobie aby nagrody były przyznawane w tych dziedzinach które akurat jego samego interesowały, dlatego mamy nagrody pokojowe i nagrody literackie, które mają się nijak do rozwoju nauki, natomiast nie ma nagrody dla osiągnięć np. w matematyce. Naprawdę, zupełnie nie rozumiem a) nadmiernego przywiązywania dziś w Polsce wagi do akurat Nagrody Nobla i b) kwestionowania tak a priori olbrzymich możliwości naszej młodzieży z Podhala. Nawet nie masz pojęcia ile potencjalnych geniuszów rodzi się na Skalnym Podhalu, którzy zamiast dokonywania odkryć i wynalazków są posyłani do wypasania owiec.
Hipokrates21.04.2017, 23:22
Sokratesie,
przestrzeliłem lekko,ale Ty też przeholowałeś. Jak chodzi o UJ lekko,ale z MIT mocno,to wylęgarnia noblistów.Studenci nie przejrzą na oczy nigdy,jak chodzi o obecną władzę.
Niestety. Posługują się bowiem protezą rozumu.Na pewno wiesz jaka to proteza.Przekazywana z pokolenia na pokolenie. Spotykają się zbiorowo w jednym miejscu co tydzień i są utwierdzani,że tak ma być. Amen.
sokrateles21.04.2017, 21:57
Hipokratesie, nie siej, proszę Cię, defetyzmu! Właśnie patrzę na te zdjęcia i dostrzegam olbrzymi potencjał w tej młodzieży. Jest się takim poziomem jakim się samemu myśli że się jest - oto jest cała tajemnica prestiżu każdej renomowanej uczelni. Czy to będzie MIT czy UJ to na każdej uczelni wszystkich miernych absolwentów chowają do środka, a na zewnątrz popisują się jednym procentem absolwentów wybitnych. Na PPWSZ też takie wybitne jednostki wśród studentów i absolwentów są, to pewne, tylko to nie są zazwyczaj te jednostki które podhalańska Alma Mater akurat pragnęłaby lansować - oni w zaparte lansują miernoty a wybitnym jednostkom podcinają skrzydełka i tu leży pies pogrzebany.
Trochę masz rację z tą góralską duszą. Moja znajoma, która parędziesiąt lat temu przybyła na Podhale celnie zauważa że górale to najgorsze tchórze świata w pojedynkę; górale są odważni tylko w dużej grupie, ale uwaga: górale w grupie, tzn. gdy się do czegoś zbiorowo przekonają to naprawdę są silni, o czym najlepiej przekonali się komuniści. Dlatego biada obecnej władzy gdy ci studenci Podhalańskiej przejrzą na oczy i zobaczą co jest tu naprawdę w tym kraju grane ...
Hipokrates21.04.2017, 09:14
Sokratesie.Twój komentarz,to rzucanie pereł....
Przyszli,bo im kazano.Bierność jest dzisiaj normą.Poza tym po skończeniu takiej "UCZELNI" nie ma nadziei.Absolwenci,jak i "studenci" zdania złożonego nie potrafią sklecić.Przynajmniej ci z którymi miałem do czynienia.
Z inherencją bym nie przesadzał.Góralskiej duszy raczej przypisał bym oportunizm.Burza mózgów.Mój Boże.Popatrz na zdjęcia.Zobaczysz dlaczego do niej nie doszło.Abyśmy tylko zdrowi byli.Burzy mózgów się nie doczekasz.
sokrateles20.04.2017, 22:48
Poniekąd wszystkie te fakty prawdą są, ale z tego co ja wiem to przełom w rozwoju parków narodowych w USA nie nastąpił ani w 1872 roku, ani w 1915 roku, tylko w okresie tzw. "new deal" Franklina Delano Roosvelta, który to w latach największego kryzysu w latach trzydziestych i czterdziestych wpompował w te wszystkie parki gigantyczną kasę, dając w ten sposób dziesiątkom milionów Amerykanów pracę i likwidując kryzys przy okazji. My dzisiaj w Polsce, a na Podhalu zwłaszcza, mamy również szalejące bezrobocie, zwłaszcza wśród absolwentów wyższych uczelni. Dlaczego podczas tego spotkania nie doszło do burzy mózgów? Dlaczego studenci "Podhalańskiej" ograniczyli się do biernego słuchania półprawdy o tych parkach? Czy studenci "Podhalańskiej" myślą że region w którym mieszkają sam przyniesie im dobrze płatną pracę na tacy, że inwestycje w ochronę środowiska na na tyle dużą skalę że będą powstawały nowe miejsca pracy na Podhalu dla absolwentów wyższych uczelni same dostaną skrzydełek i przylecą do naszego regionu? Gdzie była na tym spotkaniu wasza góralska dusza która inherentnie nienawidzi bierności, drodzy studenci PPWSZ? Jeśli jako młodzi ludzie ci studenci są tak pasywni że nie prowokują burzy mózgów na temat przyszłości naszego regionu na takim jak to spotkaniu, to wyobraźmy sobie jacy będą oni pasywni za parę lat! O tempora o mores!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl