22.04.2017, 13:20 | czytano: 671

Szczawnicki Chór Kameralny ponownie w Warszawie

Fot. Jakub Węgrzyn
Szczawnicki Chór Kameralny po raz drugi już został zaproszony przez Uniwersytet Warszawski do wzięcia udziału w prestiżowym cyklu pn. „BACH 200UW”, związanym z obchodzonym w zeszłym roku Jubileuszem 200- lecia UW.
Jest to cykl koncertów prezentujących kantaty J.S.Bacha , w którym występuje czołówka polskich zespołów barokowych.
- Zagramy razem z naszymi czeskimi przyjaciółmi oraz solistami pod wspólną marką Baroque Collegium 1685, której działalność zainaugurowaliśmy w zeszłym roku wykonaniem Oratorium Wielkanocnego J.S.Bacha. Tym razem zaprezentujemy trzy Kantaty, oznaczone w katalogu dzieł Bacha numerami BWV 65,123,133. Pod tym cyferkami kryje się muzyka najwyższej jakości i dogłębnie poruszająca zarazem; wymagająca wirtuozerii i niekonwencjonalnego instrumentarium - informuje Agnieszka Żarska. - Kantata BWV 133 „Ich freue mich In dir” jest pełna pozytywnej energii, z wizjonerską arią sopranową. BWV 123 i 65 były przeznaczone na św. Epifanii, zostały skomponowane przez Bacha rok po roku na tę samą okazję. Zestawienie ich jest niezwykle interesujące, bo Bach podszedł do tematu diametralnie różnie. Pierwsze z dzieł BWV 65, ma prawdziwie królewski rozmach, jest barwne a momentami nawet egzotyczne, natomiast BWV 123 - „Liebster Immanuel” to kantata mistyczna, sięgająca najskrytszych zakamarków ludzkiej duszy, która bezkompromisowo ufa i kocha aż po grób - dodaje założycielka i dyrektor artystyczny Baroque Collegium 1685.
Szczawniccy kameraliści mają nadzieję, iż nadarzy się okazja do zaprezentowania tych bachowskich arcydzieł także publiczności w Małopolsce. - Chcielibyśmy przede wszystkim podziękować Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego- organizatorom tego niezwykłego cyklu, którzy ponownie nam zaufali i powierzyli zadanie przybliżenia tej fantastycznej muzyki warszawskiej publiczności. Pod względem artystycznym jesteśmy gotowi do podejmowania ciekawych, wymagających projektów i bardzo byśmy chcieli częściej koncertować również w Szczawnicy i regionie, ale zależy to w zupełności od środowisk, które dysponują środkami finansowymi na kulturę i zechciałyby skutecznie wesprzeć nasze międzynarodowe przedsięwzięcia - dodaje Żarska.

Koncert Baroque Collegium 1685 odbędzie się 6 maja, o godz. 19.00 , w Kościele ss. Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Koncert zorganizowany przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy Instytutu Muzykologii oraz przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiały prasowe, oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl