25.04.2017, 23:35 | czytano: 1869

Rozegrano Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego (zdjęcia)

Narciarze wysokogórscy zakończyli cykl Pucharu Polski PZA. W tym roku zakończenie miało być szczególne – jubileuszowy, XX Memoriał Ratowników Tatrzańskich im. Piotra Malinowskiego na nowej, wysokogórskiej trasie w rejonie Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Niestety tak jak w 2011 roku przed Pucharem Świata, intensywne opady śniegu pokrzyżowały plany organizatorów. I tym razem więc trasa zawodów poprowadzona została w bezpiecznym rejonie Kasprowego Wierchu. Pierwsze długie podejście prowadziło z Kuźnic na Halę Gąsienicową i Kasprowy Wierch, skąd zawodnicy zjeżdżali do Buli w Dolinie Goryczkowej i drugi raz podchodzili na szczyt Kasprowego. Tam zaczynał się zjazd aż w rejon „esa”, gdzie zawodnicy po przepince pochodzili na „Padaki” i tzw.Fisem II i nartostradą zjeżdżali do mety w Kuźnicach.
Tradycyjnie pierwsi na mecie pojawili się Słowacy. Jakub Siarnik (SK Ziarska Dolina) z czasem 1h55min wygrał jubileuszowy Memoriał, drugi był niezniszczalny Milan Madaj z Horskiej Sluzby Zapadne Tatry, a trzeci Peter Volnar (BB Horoklub). Warto wspomnieć, że Milan Madaj (rocznik 1970) zdobył aż cztery medale, jeden srebrny (open) i trzy złote (w kategoriach: weteran, ratownik open i ratownik weteran). Pierwszy z Polaków zameldował się Marcin Piętka (KS Kandahar), a 5 minut za nim Marcin Rzeszótko (TOPR).

Wśród pań zawody wygrała zwyciężczyni rywalizacji w Pucharze Polski 2017 – Iwona Januszyk (KS Kandahar) przed Zuzanna Dudasovą (skialpinista.sk) i Julią Wajdą.

Wśród kadetów i juniorów prym wiodła nasz kadra młodzieżowa – Jasiek Elantkowski, Kacper Sawicki i Klimek Karpiel (wszyscy TKN Tatra Team) – to najlepsi kadeci, podium juniorów wyglądało natomiast tak - Franek Rząsa, Krzysiek Wojciechowski (obaj TKN Tatra Team) i Oskar Śliwiński.

Memoriał Ratowników Tatrzańskich był jednoczenie finałem Pucharu Polski PZA, w którym zwyciężyli Iwona Januszyk i Marcin Piętka w seniorach, Marzena Rzeszótko i Tomasz Tywonek w nestorach oraz Franciszek Rząsa w juniorach i Jan Elantkowski w kadetach. W sumie w całym cyklu zostało sklasyfikowanych 138 zawodników.

Organizatorzy: TOPR, TKN Tatra Team, zdj. Zdjęcia: Zofia Szwajnos, Justyna Żyszkowska, Monika Strojny, opr.s/