27.04.2017, 12:51 | czytano: 2733

Rozmowy o depresji

zdj. Z. Krauzowicz
W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, odbyła się konferencja pod hasłem „Depresja-porozmawiajmy o niej”'.
Prof. dr hab. Dominiki Dudek w swojej prezentacji pt. "Depresja, jak ją zrozumieć" przytoczyła słowa A. Kępińskiego z „Melancholii”: „Niekiedy uporczywe tkwienie w smutku jest swoistą zemstą nad otoczeniem. W innych przypadkach jest ono karą sumienia (zwykle jego części nieświadomej) za popełnione przewinienie. Tkwienie w smutku bywa też ratunkiem przed poczuciem pustki własnego życia”.
Organizatorami konferencji była Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem. Patronat nad tym wydarzeniem objęli dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Adresatami debaty byli nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych, personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Ważny temat sprawił, że frekwencja na konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i przekroczyła znacznie spodziewaną liczbę uczestników. Aula mieszcząca zwykle 300 osób, pękała w szwach i trzeba było dostawiać krzesła.

Po przywitaniu i wstępnym wystąpieniu dr hab. Stanisława Gulaka, prof. nadzw. Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, uczestnicy z zainteresowaniem słuchali bardzo ciekawych wystąpień specjalistów, na co dzień zajmujących się zdrowiem psychicznym.
Po wykładzie prof. dr hab. Dominiki Dudek z Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie, pt. "Depresja, jak ją zrozumieć", w panelu dyskusyjnym wraz z Panią profesor, spotkali się przedstawiciele Policji: z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Robert Stasik, Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu- dyrektor Barbara Paluch, Agata Bryniarska dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Rabce i Nowym Targu, dr Ewa Makieła z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jarosław Foremny.

Wśród zaproszonych na konferencję gości pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych, Policji, Straży Pożarnej oraz instytucji; Starosta Krzysztof Faber oraz wice Starosta Władysław Tylka, wice burmistrz Joanna Iskrzyńska - Steg, przedstawiciel Starostwa Tatrzańskiego- Edmund Zmarz Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Marek Wierzba dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Nowym Targu - Krystyna Pysz-Węglarz i przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu- wizytator Maria Zielińska. Obecna była także Kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie- Magdalena Koperny.

Szczególne podziękowania organizatorzy składają Maciejowi Jachymiakowi z Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego za zaproszenie specjalistów: prof. dr hab. Dominiki Dudek, dr Ewy Makieły z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, która wygłosiła wykład pt. "Depresja i samobójstwa" , a także mgr Mariusza Panka z Fundacji Leonardo w Krakowie, który zaprezentował bardzo ciekawy program dotyczący zwiększenia dostępności do usług psychiatrycznych w Powiecie Nowotarskim i sprawne prowadzenie konferencji.

Ewa Łapsa / PSS-E w Nowym Targu, oprac. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Pijak27.04.2017, 17:59
Ps Szkoda że nic nie wiedziałem nie było żadnych plakatów ani innych ogłoszeń nie ma czasu na siedzenie przy komputerze i czekanie na na takie dobre zaproszenia szkoda przyszedłbym mam pilną sprawę
Pijak27.04.2017, 17:49
Chciałbym iść do takiego specjalisty na wizytę porozmawiać sam na sam o depresji w nowym targu jak mam to załatwić i gdzie mam się zgłosić czy muszę mieć skierowanie ?
domestos27.04.2017, 13:03
coś organizatorzy słabo postarali się o promocje wydarzenia
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl