07.05.2017, 14:47 | czytano: 1042

Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu. Międzynarodowa konferencja w Zakopanem

Niezwykle ciekawe wydarzenie pod Giewontem zapowiada się w dniach 12-13 maja br. Z inicjatywy Towarzystwa Wiedzy Powszechnej – Oddział Regionalny w Bydgoszczy, biuro w Zakopanem, przy wsparciu Fundacji Książąt Lubomirskich odbędzie się międzynarodowa konferencja popularno-naukowa zatytułowana „Od starostów Lubomirskich do nowoczesnej turystyki kulinarnej na Podtatrzu”.
To wydarzenie jest kolejną odsłoną problematyki dotyczącej znamienitych rodów, które władały dobrami ziemskimi po obu stronach Tatr bądź bywały w tatrzańskich kurortach.
W kwietniu ubiegłego roku miała miejsce konferencja w Drużbakach Wyżnich na Spiszu, która dotyczyła Rodu Zamoyskich. Tym razem będzie okazja zapoznać się z dziejami Rodu Lubomirskich, którzy m. in. byli starostami na Spiszu i mieli siedzibę na zamku Lubowla, byli właścicielami zamku w Wiśniczu. Pierwszego dnia, tj. 12 maja (piątek) w budynku Dyrekcji TPN w Kuźnicach wykłady i prezentacje dotyczyć będą dziejów rodziny Lubomirskich, polowań na Podtatrzu i ochrony zwierząt w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wykłady i odczyty zapowiedzieli naukowcy i publicyści z Krakowa, Torunia, Zakopanego, Starej Lubowli, Kieżmarku. Natomiast drugiego dnia, 13 maja (sobota) w restauracji hotelu „Crocus” przy ulicy Chałubińskiego odbędzie się pokaz kulinarny trzech Szefów Kuchni z Zakopanego: Rafała Dorociuka reprezentującego Zespól Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Wł. hr. Zamoyskiego, Daniela Bzdyka, reprezentującego hotel „Crocus” i Sławomira Saguły, reprezentującego „Rezydencję Gubałówka”. Prezentacja kulinarna połączona będzie z prelekcjami o turystyce kulinarnej oraz zdrowej żywności produkowanej na Podhalu, Spiszu i Orawie. Honorowy patronat nad konferencją objęli: książę Jan Lubomirski-Lanckoroński i Fundacja Książąt Lubomirskich.

Natomiast partnerami wydarzenia są: Tatrzański Park Narodowy, hotel „Crocus” w Zakopanem, Muzeum na zamku Lubovnia, a jego donatorami - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tatrzański Bank Spółdzielczy i Tatrzański Bar Mleczny.

Konferencji towarzyszyć będą dwa wydarzenia. Pierwszym będzie wycieczka na Spisz w dniu 12 maja b.r. o godzinie 15.00 (zapisy pod nr tel. 602 23 09 12 oraz w czasie trwania konferencji). W programie, m. in. Podoliniec, Stara Lubowla – specjalne zwiedzanie zamku. Drugim będzie wystawa fotograficzna Andrzeja Gibały „Kwiaty w Tatrach” – wernisaż 12 maja b.r. o godzinie 14.30 w Tatrzańskim Barze Mlecznym przy Rondzie Kuźnickim.

Organizatorem całości wydarzenia jest Towarzystwo Wiedzy Powszechnej –CDN, biuro w Zakopanem. Patronem medialnym jest Podhale24.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl