08.05.2017, 10:12 | czytano: 1471

Koniec sezonu dla skiturowców w Tatrach

Fot. Łukasz Sowiński
Niedziela 7 maja była ostatnim dniem sezonu dla turystyki narciarskiej. Wyjątkiem pozostaje szlak na Rysy - nadal otwarty.
W maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu przystępują do lęgów siwerniaki, czeczotki, a także podróżniczki i cietrzewie, gatunki wymagające szczególnej ochrony (wymienione są w Dyrektywie Ptasiej sieci NATURA 2000, są zatem obiektem zainteresowania Wspólnoty Europejskiej). W maju samice wielu gatunków zwierząt przystępują do porodu.
W okresie poprzedzającym poród zwierzęta starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony. Dotyczy to także świstaków, które coraz liczniej wykopują się z nor. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza takiej, z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku, są mocno osłabione. Dlatego prosimy o przestrzeganie zasad obwiązujących w Parku podczas uprawiania narciarstwa.

Uprzedzając pytania, dlaczego teren Parku jest zamykany dla turystyki narciarskiej, a pozostaje otwarty dla ruchu pieszego, wyjaśniamy: w okresie lęgów, porodów czy wybijania się z nor świstaków wpływ narciarstwa jest wyjątkowo niekorzystny. W poszukiwaniu śniegu narciarze skiturowi często opuszczają znakowane szlaki turystyczne. Nie są również odosobnione przypadki, gdy narciarze nagle, z dużą prędkością zaskakują niespodziewające się tego zwierzęta, co jest przyczyną gwałtownej reakcji w postaci ucieczki, która może mieć dla nich tragiczne skutki. Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl