24.05.2017, 17:39 | czytano: 608

"Magia nart" z kolejną nagrodą

Wielokrotnie już nagradzana „Magia nart” autorstwa Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego, książka o historii tatrzańskiego narciarstwa, otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, w kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”.
Nagrody w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku” 2016 zostały wręczone podczas Warszawskich Targów Książki. Autorem projektu graficznego książki jest Bartłomiej Witkowski, współwłaściciel studia projektowego Ultrabrand. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Mieczysława Wasilewskiego premiuje koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji. Jak piszą organizatorzy zapoczątkowanego w 1957 roku konkursu: „Zmieniają się ludzie, style, gusty, lecz cel konkursu jest zawsze ten sam – wyselekcjonować z rocznej produkcji wydawniczej książki wyróżniające się poziomem artystycznym, uhonorować je nagrodą i dyplomem, dać satysfakcję jej twórcom – wydawcom i grafikom”. W 57. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2016 wzięło udział 86 firm wydawniczych, które nadesłały 187 tytułów opracowanych przez twórców (ilustratorów, grafików, typografów) zamieszkałych na stałe w Polsce.
Przypomnijmy – dwutomowa „Magia nart” ukazała się nakładem Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego. Wcześniej została nagrodzona w konkursie Książka Górska Roku podczas XXI Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju, w konkursie Najlepsze Wydawnictwa o Górach organizowanym przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie, otrzymała także Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania za najlepszą książkę popularnonaukową podczas Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej.

„Magia nart” to subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. W jej opisie czytamy: "Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie".

Książka dostępna jest w naszych punktach stacjonarnych (Punkt Informacji Turystycznej przy rondzie kuźnickim i budynek Wozowni, znajdujący się na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach) oraz na stronie naszego sklepu internetowego (sklep.tpn.pl).

Źródło: TPN, r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl