31.05.2017, 15:10 | czytano: 601

Przegląd filmów o Janie Pawle II

ZAKOPANE. W dniach 2-3 czerwca w kinie "Miejsce" (budynek kina "Sokół") odbędzie się przegląd filmów o Świętym Janie Pawle II - Papieżu Polaku  „W drodze nie ustawaj”. 
Program:
2 czerwca 2017 piątek:

Seanse dla młodzieży szkolnej:
10:00 - „Lolek”, scenariusz i realizacja Krzysztof Tadej, 2008
11:30 - „Nasz profesor papieżem”, scenariusz i reż. Grzegorz Linkowski, 2013
17:00 - Inauguracja Przeglądu filmów o Świętym Janie Pawle II - Papieżu Polaku
17:30 - „Lolek”, scenariusz i realizacja Krzysztof Tadej, 2008
18.30 - Koncert muzyczny
19:00 - „Nasz profesor papieżem”, scenariusz i reż. Grzegorz Linkowski, 2013
20:00 - „Odpoczynanie - w kręgu przyjaciół księdza Karola Wojtyły”, scenariusz i reż. Wojciech Sulczyński, 2002

3 czerwca 2017 sobota
17:00 - „Lolek”, scenariusz i realizacja Krzysztof Tadej, 2008
18:00 - „Nasz profesor papieżem”, scenariusz i reż. Grzegorz Linkowski, 2013
19:00 - „Odpoczynanie - w kręgu przyjaciół księdza Karola Wojtyły”, scenariusz i reż. Wojciech Sulczyński, 2002
20:00 - „Nieznane życie Jana Pawła II”, scenariusz i reż. Krzysztof Tadej, 2012

Organizator: Klub im. Władysława Zamoyskiego
Partner: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

LOLEK
Film o Lolku, przyjacielu, człowieku, który zmienił oblicze Kościoła, wpłynął na losy Europy. To pełna ciepła opowieść o życiu kard. Karola Wojtyły w latach 1920 - 1946. Okres dzieciństwa i młodości wspominają jego koledzy ze szkoły, studiów, z teatru i z pracy w fabryce Solvay. O Lolku, który nigdy nie zawiódł, który był zawsze wielki, w każdym okresie swojego życia, mówią osoby, dobrze znające przyszłego Ojca Świętego, z tamtych młodzieńczych lat.

NASZ PROFESOR PAPIEŻEM
W 1954 roku ks. Karol Wojtyła rozpoczął 24-letnią pracę na Wydziale Filozoficznym KUL , w Katedrze Etyki. Kierował nią aż do wyboru na Papieża. Kiedy został następcą św. Piotra, studenci wywiesili spontanicznie na budynku uczelni transparent z napisem: Nasz profesor papieżem. Film jest pierwszym dokumentem, pokazującym znaczenie naukowego dorobku Karola Wojtyły, który stał się intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Tutaj rozwijał swoją myśl, którą zawarł w książkach Miłość i odpowiedzialność oraz Osoba i czyn. Nasz profesor papieżem, jest filmową podróżą w czasie, wypełnioną pamięcią przyjaciół, współpracowników i studentów oraz unikalnymi fotografiami i fragmentami filmów.
ODPOCZYNANIE - kręgu przyjaciół księdza Karola Wojtyły
O znajomości z ks. Karolem Wojtyłą, wyprawach w góry i na kajaki, mówią przyjaciele. A wszystko zaczęło się w krakowskim kościele Świętego Floriana. Ks. Karol był tam wikariuszem. Przypadł do gustu ministrantom. Świetnie grał w piłkę. Rozmówcy podkreślają stosunek ks. Wojtyły do ludzi. Każdy był dla niego ważny. Spotykali się z nim regularnie, podczas seminariów naukowych, najpierw w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Skupiało ono studentów różnych uczelni krakowskich. Specjalnie dla nich ks. Wojtyła odprawiał codziennie, we wczesnych godzinach rannych Mszę św. Studenci natomiast urządzali wycieczki, których uczestnikiem był Karol Wojtyła. We wspomnieniach uczestników, zachowała się jedna z homilii ks. Wojtyły na temat wędrówki: mówiąc m.in: wędrówka, to jest odpoczywanie. Norwid używał słowa odpoczynanie. Zastanówmy się, co możemy zmienić w swoim życiu  i zacznijmy budować je na nowo. Wówczas to odpoczywanie stanie się szansą na odpoczynanie, powiedział ks. Karol.

NIEZNANE ŻYCIE JANA PAWŁA II
Obraz przedstawia fascynujące wspomnienia dotyczące życia Jana Pawła II. Bohaterowie filmu opowiadają o nieznanych wydarzeniach pontyfikatu. W filmie wypowiadają się osoby, które bardzo dobrze znały Ojca Świętego: R. Buzzonetti- osobisty lekarz Jana Pawła II, F. Masella - opiekun apartamentów Jana Pawła II, A. Mari-osobisty fotograf papieski, G. Gałązka - słynny fotograf, autor ponad miliona zdjęć Jana Pawła II, ks. kard. T. Bertone - Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, a także osobiści sekretarze Ojca Świętego: kard. St. Dziwisz i ks. abp M. Mokrzycki.

Wykorzystano fragmenty recenzji filmów, opublikowanych na stronie www.dystrybucja.tvp.pl.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
zobacz także
komentarze
dsdf31.05.2017, 20:25
A kogo to obchodzi. Po papieżu posostał bałagan
Zobacz pełną wersję podhale24.pl