01.06.2017, 17:12 | czytano: 1053

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Nowotarskim

"W naszym powiecie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest dniem, w którym rodziny zastępcze oraz opiekunowie z placówek typu rodzinnego mogą się spotkać, poznać, wymienić doświadczeniami a przede wszystkim spędzić czas na wspólnej zabawie z dziećmi" - tłumaczą pracownicy PCPR.
Piknik Rodzinny stał się już tradycją, którą PCPR kontynuuje co roku starając się, aby był radosnym przeżyciem i okazją do poznawania różnorodnych zakątków Powiatu Nowotarskiego.
Tegoroczny Piknik Rodzinny jest jednym z elementów kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze „Podziel się sercem i domem”. Wczoraj w Niedzicy, w Rodzinnym Parku Rozrywki Spiska Kraina, Władysław Tylka – Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego oraz Aneta Wójcik – Dyrektor PCPR w Nowym Targu wyrażając swoje podziękowania dla rodziców zastępczych rozpoczęli VI Piknik Rodzinny życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Mimo obaw związanych z pogodą, wkrótce, być może w odpowiedzi na roześmiane buzie, zaświeciło słońce i do późnych godzin popołudniowych dzieci i młodzież mogły korzystać z takich atrakcji jak park miniatur, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny park linowy, kino 7D i wiele innych. Chętne osoby miały okazję zajrzeć do wnętrza Elektrowni Wodnej Niedzica, młodzież nawet do samego środka zapory wodnej. Na zmęczonych i spragnionych czekał poczęstunek i napoje, więc po krótkiej przerwie na regenerację sił, mogli wrócić do zabawy. Mimo ogromnej rozpiętości wieku i ok. 190 uczestników każdy znalazł coś dla siebie. Także rodzice chwilę wytchnienia przy kawie i pogawędce. Roześmiane oczy dzieci dały wszystkim ogromny zastrzyk energii a zadowolenie i podziękowania opiekunów zachętę do organizowania kolejnych spotkań.

Dyrektor PCPR w Nowym Targu w imieniu swoim, pracowników oraz wszystkich zgromadzonych na Pikniku Rodzinnym składa serdeczne podziękowania za wsparcie: Zarządowi Powiatu Nowotarskiego, Panu Władysławowi M. Krakowskiemu – Prezesowi Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. oraz Właścicielom Parku Rozrywki Spiska Kraina i Restauracji Zadyma w Niedzicy.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2006 r., służy popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego. Jest także okazją do wyrażenia uznania dla trudnej i niezwykle odpowiedzialnej roli rodziców zastępczych.

Piecza zastępcza to piecza sprawowana poza rodziną biologiczną dziecka przez rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo - wychowawcze przez wszystkie dni tygodnia, przez całą dobę, w zasadzie bez z góry określonego terminu jej zakończenia, w konsekwencji ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej. Dziecko umieszcza się w pieczy zastępczej do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie przysposabiającej. Rodzina zastępcza jest wzorowaną na modelu wychowania rodzinnego formą pieczy zastępczej. Ze względu na swoją rodzinną specyfikę jest najlepszą formą opieki nad dziećmi, z różnych względów pozbawionych opieki rodziców biologicznych.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu, jako organizator pieczy zastępczej w Powiecie Nowotarskim wciąż poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Mogą zostać nimi małżeństwa lub osoby samotne zameldowane na terenie Powiatu Nowotarskiego, posiadający odpowiednie warunki mieszkaniowe (pokój dla dzieci, łóżko, kącik do nauki i zabawy), odpowiednie predyspozycje psychiczne a przede wszystkim wielkie serce, którym chcą się dzielić.

Osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym zapraszamy do kontaktu osobistego w siedzibie PCPR w Nowym Targu przy ul. Szaflarskiej 39 lub telefonicznego pod numerami: 18 264 08 07, 18 266 42 07. Więcej informacji na temat pieczy zastępczej można także znaleźć na naszej stronie internetowej www.pcpr.nowotarski.pl.

źródło: PCPR w Nowym Targu, opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl