05.06.2017, 12:34 | czytano: 697

„Duch i Materia”, nowa wystawa w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Nowa wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki związana jest z rocznicą 20 – lecia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem. Na ekspozycji zostały po raz pierwszy zaprezentowane unikalne rysunki techniczne ukazujące proces tworzenia ołtarza. Starosta tatrzański zaznacza jednak, że to nie wszystkie rysunki. – Wzory tu prezentowane nie są wszystkimi jakie powstały. W moich zbiorach mam jeszcze inne – mówi Piotr Bąk.
W trakcie wernisażu starostwa wspominał ogrom pracy jaki trzeba było włożyć w przygotowania do przyjęcia tak znamienitego gościa. – Było to wielkie wydarzenie nie tylko duchowe ale także organizacyjne. Trzeba było przyjąć kilkaset tysięcy pielgrzymów – wspomina Bąk, który w 1997 roku był w komitecie organizacyjnym. Starosta przypomina, że niezależnie od opcji politycznej wszyscy zjednoczyli się w pracy, aby jak najlepiej przyjąć Papierza oraz towarzyszących mu pielgrzymów.
Rysunki, grafiki oraz rzeźby prezentowane na wystawie są autorstwa Marka Szali, któremu powierzono zadanie opracowania ołtarza papieskiego. Artysta do dzisiaj doskonale pamięta i wspomina emocje, które towarzyszyły temu wydarzeniu.

– Miałem to niewiarygodne szczęście, że zanim cokolwiek zrobiłem, zanim postawiłem pierwszą kreskę na papierze, zanim pojechałem do Watykanu z teczuszką pełną szkiców na papierze śniadaniowym, już zostałem obdarowany w sposób niezwykły – zaznacza Marek Szala. Dostać pewnego dnia telefon z propozycją zaprojektowania i zbudowania ołtarza papieskiego, to zapewniam, że można nie udźwignąć świadomości tego przeżycia – dodaje.

Wystawę „Duch i materia” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem można oglądać do 6 sierpnia 2017 roku.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl