13.06.2017, 20:26 | czytano: 1692

Sukces małych Maniowianów

Mali Maniowianie - zespół regionalny im. Ks. Antoniego Siudy wziął udział w VIII Tatrzańskim Festiwalu Zespołów Góralskich "Złote Kierpce", gdzie zdobył II miejsce i awans do 41 Karpackiego Festiwalu w Rabce Zdroju.
Nagrodę "Srebrne Kiyrpce" wychowankowie Katarzyny Dobrzyńskiej oraz Mateusza Buły otrzymali za scenkę pt. "Hałdamas" ukazującą ostatni dzień prac przy zbożu: młócenie cepami, oddzielanie plew od ziarna przesiewając na przetakach, oraz mielenie ziarna na młynku żarnowym na mąkę. Zwieńczeniem żniw był tytułowy "hałdamas", na który ojciec zaprasza muzykę i wszystkich, którzy pomagali przy pracy. Nie zabraknie wówczas tańców oraz śpiewów w nagrodę, za którą gospodyni dzieli świeżo upieczonym chlebem.
- Na ten sukces dzieci pracowały przez wiele lat, ponieważ niektóre są w zespole już od ponad 10 lat, ale największą prace wykonaliśmy w ostatnich czterech miesiącach podczas intensywnych prób, chłopaki omłócili kilka dużych snopów słomy ucząc się pracy cepami i ta praca jak i energiczna "gra aktorska", śpiew i taniec zostały docenione przez jury, któremu dziękujemy za wyróżnienie jak i za rady i dobre sugestie - mówi Katarzyna Dobrzyńska instruktor grupy.

Zespół regionalny "Mali Maniowianie" powstał w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego Wójta. Pierwszymi instruktorami zespołu byli wówczas państwo Maria i Józef Staszlowie, w 2010 roku zespół przekazali w ręce Katarzyny Dobrzyńskiej wtedy też instruktorem i nauczycielem muzyki został śp. Stanisław Gąsienica. 

Zespół w swojej 23 letniej historii występował na wielu różnego rodzaju festiwalach, przeglądach, uświetnia uroczystości zarówno parafialne jak i gminne oraz bierze czynny udział w życiu i wydarzeniach lokalnego środowiska. W chwili obecnej instruktorami zespołu są Katarzyna Dobrzyńska oraz Mateusz Buła, nauczycielem i opiekunem muzyki jest Łukasz Gromada.

Jak podkreślają instruktorzy za ten sukces podziękowania należą się przede wszystkim dzieciom za ich trud, chęci i zapał do pracy w, jak również rodzicom i dziadkom za ich pomoc, zaangażowanie i współpracę. Zarówno młodzieży, jak i instruktorom życzymy dalszych sukcesów.

opr. Aneta Markus
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl