16.06.2017, 13:30 | czytano: 2155

Srebrny laur Dzieci ze Skrzypnego na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej

W Baranowie Sandomierskim odbył się XXIV Ogólnopolski Festiwal Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w folklorze”. Zespół „Dzieci ze Skrzypnego” swym pełnym uroku i góralskiego „ognia” śpiewem zdobył na festiwalu II miejsce i otrzymał specjalną statuetkę Ptoka – Klepoka - symbol baranowskiego festiwalu.
"Jest to wielki sukces naszego zespołu, który jako jedyny reprezentował podhalański region wśród bardzo silnej konkurencji. Albowiem w festiwalu wzięło udział 350 młodych artystów przybyłych z województwa mazowieckiego, warmińsko – mazurskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego. Dziecięce zespoły przybliżyły licznie zgromadzonej publiczności pieśni, obrzędy tańce i muzykę swoich regionów. Zespół śpiewaczy „Dzieci ze Skrzypnego” honornie reprezentował nasz region, wykonując wiązankę pieśni pasterskich. Skrzypnianie koncertowali jeszcze po festiwalu na scenie plenerowej oraz poproszono ich, by ubarwili swymi śpiewami pofestiwalową Mszę św." - czytamy w relacji z Festiwalu.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury. Uczestnicy oceniani byli w sześciu kategoriach: zespoły obrzędowe, soliści – śpiewacy, kapele, instrumentaliści, zespoły śpiewacze i zespoły taneczne. Po przesłuchaniach finaliści zaprezentowali swoje umiejętności w plenerze, na rynku w Baranowie Sandomierskim. Tam też odbyły się warsztaty dawnych rzemiosł, rywalizowano w ramach turnieju zabaw plebejskich oraz zaproszono gości i publiczność do udziału w grach, zabawach i konkursach. Oprócz finalistów na scenie zagrała również Kapela Wujka Idziego, zaś widowisko artystyczne zaprezentował Zespół Obrzędowy Lasowiaczki.

Występy oceniali wybitni specjaliści z dziedziny etnografii i muzykologii: Wiesława Hazuka - etnochoreograf, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dr Kinga Strycharz - Bogacz etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno-religijnej, dyrygentka oraz Jolanta Dragan – kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej.

Festiwal został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działający w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem prowadzi od lat nauczycielka (a zarazem absolwentka) tej szkoły - mgr Monika Peciak. „Dzieci ze Skrzypnego” wraz z nieco starszymi koleżankami „Skrzypnianlami” mają w swej galerii wiele cennych laurów i nagród zdobytych na festiwalach ogólnopolskich. Za swe liczne zasługi, w tym promowanie podhalańskiego regionu zostali wyróżnieni w 2015 roku Medalem Honorowym Podhala.

opr.s/ zdj.arch. zespołu
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl