30.06.2017, 20:32 | czytano: 2374

Kulturalna Stolica Podhala wakacyjnie

grafika Gabriela Wolskiego
Jak to w wakacje, kiedy podróżujemy i zwiedzamy, sporo imprez plenerowych, ale nie tylko.
Na początek już 2 lipca (niedziela) w godz. 14.00-20.00 w Miejskim Parku Drugi Charytatywny Piknik Fundacji „Szczęśliwe Jutro”, czyli dobra zabawa dla całych rodzin: gry i zabawy, warsztaty kreowania ubioru, pokaz rzeźbiarstwa, zajęcia z decoupage, warsztaty gimnastyki artystycznej, animacje dla dzieci, wata cukrowa, dmuchańce, grill i wiele innych. Podczas Pikniku odbędzie się turniej plażowej piłki siatkowej oraz charytatywny mecz piłki nożnej w którym zmierzą się Hokeiści TatraSki Podhale Nowy Targ i Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Podczas Pikniku odbędzie się zbiórka pieniędzy na remont budynku w którym powstanie dom dziecka we Wróblówce koło Czarnego Dunajca.
Następnie niecodzienna wystawa historyczno-przyrodnicza „Myśliwi i kłusownicy – dwa oblicza człowieka” i jej wernisaż 6 lipca (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim (Ratusz, Rynek 1). Wstęp wolny podczas wernisażu. Dlaczego taki temat? Po pierwsze łowiectwem, myślistwem oraz kłusownictwem od wieków trudnili się mieszkańcy Podhala. Bogate w zwierzynę: jelenie, sarny czy dziki lasy stanowiące fragmenty prastarej karpackiej puszczy oraz tatrzańskie granie z niedźwiedziami, świstakami i kozicami sprzyjały tym zajęciom. Polowcami i kłusownikami byli niejednokrotnie późniejsi znani i cenienie przewodnicy tatrzańscy, o których wyczynach i licznych trofeach krążyły fantastycznie wręcz opowieści. Po drugie impulsem do zorganizowania nowej wystawy czasowej okazała się niezwykle prozaiczna, ale szalenie praktyczna potrzeba chwili. Otóż, w muzealnych magazynach od szeregu lat przechowywana jest niezwykle cenna kolekcja wypreparowanych zwierząt, zamieszkujących nasze lasy i góry. Liczące ponad 100 lat eksponaty: niedźwiedź brunatny, kozica tatrzańska, świstak, wilk i dzik z uwagi na swój sędziwy wiek pilnie wymagały niezbędnych zabiegów konserwatorskich. Prace te bardzo fachowo wykonał Tadeusz Oleś, znany pracownikom okolicznych Parków Narodowych specjalista i przyrodnik. Efekty kilkutygodniowej pracy, a także pochodzące z jego prywatnej kolekcji zwierzęta: rysia, sarnę, zająca i kwiczoła będzie można oglądać w ratuszu. Wszystkie one zostały umieszczone na specjalnie zaaranżowanych ekspozycjach: fragmencie karpackiego lasu czy tatrzańskich szczytów.

Z kolei te chyba najbardziej zaprzyjaźnione z człowiekiem zwierzęta, czyli psy można oglądać na Krajowej Wystawie Psów Rasowych, która odbędzie się już 15 i 16 lipca (sobota i niedziela) na Stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej (ul. Parkowa 14). Związek Kynologiczny w Polsce Oddział Nowy Targ przygotował bardzo bogaty program zawodów. Odbędą się również konkursy w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Fanów lotnictwa i nie tylko zapraszamy na kolejny już IX Nowotarski Piknik Lotniczy, który już 12 i 13 sierpnia (sobota i niedziela) na naszym lotnisku (ul. Lotników 1). Wstęp wolny. Aeroklub Nowy Targ zaprosił kilkadziesiąt statków powietrznych. Od starych zabytkowych maszyn, po współczesne nowoczesne samoloty i śmigłowce. Będzie można oczywiście podziwiać także wielu znakomitych pilotów. Do ich grona, po raz pierwszy w historii dołączył Jurgisy Kairys, niezwykły litewski pilot, wielokrotnie zdobywał medale na Mistrzostwach Świata w akrobacji lotniczej. Szczegóły na osobnych plakatach.

Wszystkich zapraszamy także na XVII Jarmark Podhalański w dniach 18-20 sierpnia (piątek-niedziela) w godz.12.00-24.00 na nowotarski Rynek i pl. Słowackiego. Wstęp wolny. Jak co roku, w trzeci weekend sierpnia, ulice Nowego Targu ożywają. Centrum miasta wypełnia się straganami oferującymi różne dobra. Kolorowe stoiska, dobiegające dźwięki folkowej muzyki czy zapach smakowitego jedzenia, wszechobecny gwar i ruch składają się na niepowtarzalną atmosferę jarmarku. Jest to rzadka okazja spróbowania smakowitych dań kuchni regionalnej i zakupu oryginalnego rękodzieła, a także poznania sztuki ludowej. Uzupełnieniem jarmarku jest też jarmarkowa scena muzyczna. Również w tym roku zaprezentują się gwiazdy polskiej estrady (Zespół Dżem z orkiestrą symfoniczną, Bednarek), zespoły lokalne oraz zespoły folklorystyczne z Polski i ze świata. Szczegóły na osobnych plakatach.
Przez całe wakacje (lipiec i sierpień) zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu (al. Tysiąclecia 37) na pokonkursową wystawę XXXVII Międzynarodowego Konkursu Fotografii im Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski 2017” oraz cykl warsztatów i zajęć dla dzieci „Wakacje w Mieście 2017”. Wstęp wolny. 38 lat temu Jolanta Dylewska (wówczas pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, dzisiaj uznany reżyser) zorganizowała w Nowym Targu pierwszy konkurs fotograficzny o tematyce górskiej i na jego patrona postanowiła wybrać Jana Sunderlanda, zwanego przez przyjaciół "Janem Niebiańskim" - "błękitnym rycerzem fotografii wysokogórskiej". Przez te wszystkie lata co roku dołączają nowi "błękitni rycerze fotografii", zarażeni potrzebą dzielenia się swoją pasją. Ich fotografie prezentowanie na kolejnych pokonkursowych wystawach to znakomity przekrój „gór świata” i nie tylko, a także zapis zmian, jakie dokonały się na przestrzeni ćwierćwiecza w technikach fotograficznych, które wpłynęły na sposób widzenia i kryteria estetyczne w sztuce fotografii w Polsce i świecie.

Tomasz Szlaga MOK w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
owce i sery01.07.2017, 13:15
Kulturalna stolica? litości ...
Jolanta01.07.2017, 11:09
Wydali na dzień dziecka i powitanie lata to i wakacje cieniutkie, Bolesław, Barbara załatwi pieniądze nie martw się.
edi01.07.2017, 10:40
samozwancza stolica ...
avanti01.07.2017, 09:36
jak na dwa miesiące wakacji to cieniutki ten program, w soboty i niedziele
w parku i rynku cisza oprócz jarmarku podhalańskiego , to czym miasto chce przyciągnąć turystów?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl