03.07.2017, 15:00 | czytano: 2773

43. Święto Pasterskie w Lipnicy Wielkiej (podwójna galeria)

Fot. Andrzej Habina
Dobiegła końca kolejna edycja tradycyjnej, cieszącej się dużą popularnością imprezy, która odbywa się każdego lata w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą.
43. Święto Pasterskie rozpoczęło się mszą św. polową przy ośrodku „Górska Przystań”. Na muzyczny początek wydarzenia zagrała strażacka orkiestra dęta z Lipnicy Wielkiej, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie święta. Przybyli goście dobrze bawili się przy występach takich zespołów jak: Orawskie Dzieci, Orawianie im. Heródka, Kamraty z Sanoka, Ajahu Fusion Boliwia, a na zakończenie zaśpiewał znany Mateusz Ziółko z zespołem.
To jednak nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Przy podkładzie muzycznym z filmu „Ostatni Samuraj” pokaz seido-karate dali członkowie klubu sportowego UKS Seido Karate Orawa. Oprócz konkursów i zabaw dla zgromadzonej publiczności można było także obejrzeć i nabyć ludowe wyroby rękodzielnicze, sery bacowskie, książki o tematyce orawskiej, poczęstować się smacznymi regionalnymi potrawami. Na miejscu ze swoimi stoiskami obecni byli także pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ.

Największe zainteresowanie wzbudziły jak zwykle konkursy pasterskie. Mimo początkowo niesprzyjającej pogody, do rywalizacji włączyły się również panie dając pokaz wyjątkowej sprawności i siły. Poniżej prezentujemy wyniki poszczególnych konkurencji.

Koszenie łąki:
1. Eugeniusz Lichosyt (sołectwo Centrum)
2. Kamil Spyrka (Skoczyki)
3. Jacek Stępień (Przywarówka)
4. Szymon Karlak (Murowanica)

Wspinanie na moja:
1. Robert Kidoń (Lipnica Mała)
2. Michał Janowiak (Lipnica Wielka)

Ręczne piłowanie drzewa:
1. Rafał Jasiura i Jacek Stępień (sołectwo Przywarówka)
2. Mariusz Spyrka i Kamil Spyrka (Skoczyki)
3. Ryszard Dziubek i Michał Janowiak (Centrum)
4. Szymon Karlak i Piotr Matera (Murowanica)
5. Renata Lichosyt-Ogrodny i Krystyna Czerwik
Strzelanie z bica pasterskiego:
1. Martyna Lichosyt-Ogrodny
2. Wojciech Brenkus
3. Eryk Jasiura

Andrzej Habina,

Zdj. w galerii poniżej - Andrzej Habina, zdj. Łukasza Sowińskiego do obejrzenia tutaj.
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl