11.07.2017, 21:58 | czytano: 1574

Szczawnicki koncert pianisty Leszka Możdżera

Jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych lipca był niezaprzeczalnie koncert pt. "Leszek Możdżer - solo", który odbył się w sali głównej Dworku Gościnnego w Szczawnicy.
Wszystkich zebranych, w imieniu organizatorów koncertu – Fundacji Andrzeja Mańkowskiego i Grupy Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica- przywitała Agnieszka Żarska, która powiedziała m.in.: - Mam zaszczyt przedstawić znakomitego pianistę i kompozytora, człowieka o niezwykłej charyzmie, który porywa swą muzyką tłumy w kraju i za granicą – Leszka Możdżera. Dzisiejszym recitalem artysty inaugurujemy nowy projekt realizowany przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego „Ethnonovo Festiwal 2017” , przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Godzinne spotkanie sam na sam z Leszkiem Możdżerem i jego fortepianem stało się niezwykłym przeżyciem. Artysta zagrał kilka własnych utworów, II etiudę Witolda Lutosławskiego, a także parę improwizacji jazzowych znanych tematów, m.in. Chopinowskich, utworów Krzysztofa Komedy – „Kołysanki” z filmu „Dziecko Rosemary” R. Polańskiego czy „Prawo i pięść” J. Hoffmana i E. Skórzewskiego oraz słynnego „Libertango”. Rewelacyjna technika, pełna wirtuozerii, a zarazem lekkości i niespotykanej precyzji, spowodowała, że muzyk stopił się w jedno z instrumentem. Całym instrumentem. Pokazał, że grać można nie tylko na klawiaturze, ale także na strunach, dzięki umieszczeniu na nich łańcuszków, korali, szklanek, szmatek… A nad wszystkim doskonale panował i znajdował w tym przedziwnym, porywającym muzykowaniu prawdziwą radość!

Publiczność owacją na stojąco podziękowała artyście za zaproszenie do swojego świata dźwięków i muzycznej wyobraźni, wymuszając bisy! Fantastyczny koncert zakończył się spełnieniem życzenia ze strony widowni – improwizacją tematu z repertuaru zespołu „Nirvana”.

Alina Lelito
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl