14.07.2017, 11:46 | czytano: 2768

Szkolenie z zakresu uchwały antysmogowej

zdj. UMWM
Od dwóch tygodni obowiązują nowe przepisy antysmogowe uchwalone przez małopolski sejmik. 1 lipca Małopolska jako pierwszy region w kraju - objęta została regulacjami dotyczącymi ochrony powietrza.
We wtorek 18 lipca w nowotarskim Urzędzie Miasta zorganizowane zostanie nieodpłatne szkolenie dotyczące praw i obowiązków organów gminy oraz mieszkańców w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza, w związku z wejściem w życie uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego ze stycznia br. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Przypomnijmy - uchwała wprowadza całkowity zakaz spalania najgorszej jakości węgla oraz mokrego drewna i biomasy w piecach i kominkach i określa rodzaje kotłów, które są dopuszczone do użycia.

Szkolenie rozpocznie się o godz. 12.00, w sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ, przy ul. Krzywej 1. Poprowadzi je Miłosz Jakubowski – radca prawny reprezentujący Fundację Frank Bold.

Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Przepisy m.in. regulują czym będzie można palić w kotłach, piecach i kominkach oraz jakie normy jakości te urządzenia muszą spełniać. W praktyce oznacza to zakaz palenia mułami i flotami węglowymi oraz drewnem i biomasą o wilgotności przekraczającej 20%.

Mieszkańcy Małopolski na dostosowanie się do przepisów mają kilka lat. Jeżeli obecnie do ogrzewania swoich domów lub mieszkań wykorzystują piece, które nie spełniają wymogów emisyjnych co najmniej klasy 3, to muszą je wymienić do końca 2022 roku. W przypadku korzystania z kotła klasy 3 lub 4 ten okres zostaje wydłużony do końca 2026 roku. Z kotłów klasy 5 można korzystać bezterminowo. Natomiast nowe kotły instalowane po 1 lipca br. muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Normy ekoprojektu muszą też spełniać kominki – starsze urządzenia, które ich nie spełniają należy od 2023 roku wyposażyć w specjalne elektrofiltry.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl