19.07.2017, 13:44 | czytano: 1487

Ostatni weekend z X Festiwalem Nad Zdrojami

W szczawnickim kościele pw. św. Wojciecha odbyły się dwa ostatnie już koncerty w ramach X edycji Festiwalu Muzyka Nad Zdrojami. Przez cały lipiec mieszkańcy Szczawnicy i przybyli w Pieniny goście mogli uczestniczyć w weekendowych muzycznych ucztach.
W sobotę w koncercie„Muzyczny kalejdoskop” wystąpił duet akordeonistów – Duo Accosphere. Tworzą go: Alena Budzinakova ze Słowacji Grzegorz Palus z Polski, prywatnie – małżeństwo. Jako Duo Accosphere działają wspólnie od 2011 roku, mając na celu „promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych odsłonach brzmieniowych” – jak czytamy w festiwalowym folderze. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą, występuje z towarzyszeniem orkiestry i bierze udział w międzynarodowych festiwalach. Jest także laureatem szeregu konkursów muzycznych. W szczawnickim kościele duet zaprezentował się w szerokim repertuarze od J.S. Bacha, „Koncertu na dwa klawesyny c-moll” (zaadoptowanego na dwa akordeony) przez S. Prokofiewa, wybranych scen z „Piotrusia i wilka” po „Wariacje na temat Paganiniego” W. Lutosławskiego. Po drodze można było usłyszeć solowe wykonania Sonaty G-dur D. Scarlattiego i Lyric Pieces E. Griega zagrane świetnie przez Alenę Budzinakovą oraz J.P.Rameau la Villageoise, Les Cyclopes – zinterpretowane przez Grzegorza Palusa, a także fantastyczny wspólny występ muzyków w Suicie Gotyckiej L. Boellmanna, pokazującej w pełni możliwości akordeonów, niemalże dorównujących brzmieniowo organom. Wielka radość i artystyczne przeżycia.
Natomiast w niedzielę przed melomanami zaprezentował się chór Discantus pod dyrekcją Sławomira Bronka z Gowidlina - miejscowości położonej na Kaszubach.

Zebraną publiczność przywitali Katarzyna Wiwer - dyrektor artystyczna festiwalu oraz Rafał Monita - dyrektor wykonawczy, którzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do tego iż od 10 lat w Szczawnicy rozbrzmiewa piękna i różnorodna muzyka.

Chór Discantus podczas koncertu zaprezentował pieśni religijne m.in.: Ubi Caritas, Stabat Mater oraz Popule meus. Kaszubi zaprezentowali również kilka piosenek ze swojego regionu. Były to między innymi: „Spiéwczi słodzą żëcé”, „ Dzieckó rëbôka” oraz „ Piesniô Jastarni”. Natomiast na zakończenie chórzyści zaśpiewali Mszę kaszubską z towarzyszeniem organów, na których grał Patryk Dopke. Melomani nagrodzili artystów brawami na stojąco.

Życzymy Festiwalowi Muzyka nad Zdrojami kolejnych jubileuszy i dziękujemy za kolejne uczty muzyczne.

Tekst i zdj. Weronika Błażusiak i Alina Lelito
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl