20.07.2017, 21:08 | czytano: 1523

Wycieczki w Tatry z pracownikami TPN

zdj. Marcin Szkodziński
Od dwóch lat Tatrzański Park Narodowy organizuje nieodpłatne wycieczki prowadzone przez zatrudnianych przyrodników. Wycieczki przypadły turystom i miejscowym do gustu tak bardzo, że w tym roku odbywają się dwa razy w tygodniu.
– Wycieczki zorganizowaliśmy po raz pierwszy z okazji 60-tej rocznicy Tatrzańskiego Parku Narodowego i tak już zostało – mówi Jan Krzeptowski – Sabała, pracownik TPN. – Zainteresowanie jest dość duże, ale wszystko zależy od pogody. Najwięcej jednorazowo zgłosiło się 40 osób, ale to nie problem. Jak będzie więcej osób, to turystów podzielimy na dwie grupy i pójdzie dwóch pracowników Parku – zaznacza.


Wycieczki z pracownikami TPN zdecydowanie różnią się od tych, podczas których zdobywa się kolejne tatrzańskie szczyty. Podczas takiej wycieczki nie tylko obserwuje się przyrodę, ale można dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

– Turystów zabieramy na krótkie, przeważnie leśne trasy. Podczas wycieczki nie chodzi nam o pokazanie pięknych widoków, a o przyjrzenie się naturze. Chcemy pokazać park od kuchni – dodaje Jan Krzeptowski – Sabała.

W trakcie takich wycieczek można usłyszeć o korniku oraz wietrze halnym, który pustoszy drzewostan. Można dowiedzieć się także czym różni się ochrona czynna od biernej.

tekst i zdj. Marcin Szkodziński
Zobacz pełną wersję podhale24.pl