23.07.2017, 19:55 | czytano: 3480

Uroczystości odpustowe w najstarszym nowotarskim kościele (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
W kościele pw. św. Anny na nowotarskim cmentarzu odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Anny.
Anna to matka Marii z Nazaretu i babka Jezusa Chrystusa, żona świętego Joachima, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.
Na sumę odpustową licznie przybyli kapłani z innych nowotarskich parafii i z sąsiednich miejscowości - jak Ostrowsko, czy Klikuszowa. Był także misjonarz z Brazylii ks. Bogusław Batkiewicz pochodzący z Nowego Targu. Nie zabrakło orkiestry Parafii NSPJ oraz członków Związku Podhalan ze sztandarem i prezesem Józefem Knapem.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Przybocki pochodzący z Waksmunda obchodzący srebrny jubileusz kapłaństwa, a współkoncelebrował nowotarżanin ks. Zbigniew Książkiewicz. Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i wspólne odśpiewanie "Boże, coś Polskę". Główne uroczystości na cmentarzu odbędą się w środę we wspomnienie św. Anny i Joachima.

Uroczystość ściągnęła na ulice przylegające z cmentarzem sprzedawców cukierków odpustowych jak i różnego rodzaju zabawek. I choć od początku mszy nadciągały nad cmentarz burzowe chmury to deszcz spadł dopiero po zakończonej uroczystości.

tekst i zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl