24.07.2017, 10:22 | czytano: 840

Zakopiański Festiwal Literacki

Druga edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego oraz Targi Książki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką” odbędą się w dniach 11-14 sierpnia.
Organizatorzy dokładają swoją cegiełkę do promowania wartościowych i ważnych zjawisk współczesnej literatury i sztuki, a wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Celem jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych oraz zaproszenie pod Tatry ważnych twórców współczesnych.
Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował w zeszłym roku na kulturalnej mapie Polski, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. W tym roku Zakopane na powrót stanie się literacką stolicą Polski. W ramach Festiwalu odbędą się spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje językoznawcze, pokazy filmów, a także wernisaże wystaw malarskich, wystawa fotografii oraz koncert „Waglewski & Pospieszalski”. Nie zabraknie również ciekawego filmu – dokumentu upamiętniającego Wojciecha Młynarskiego pt. „Młynarski: piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht. Podczas tych wydarzeń publiczność spotka się z plejadą znanych i cenionych pisarzy, dziennikarzy, artystów, m.in.: Michałem Rusinkiem, Wojciechem Bonowiczem, Wojciechem Waglewskim, Barbarą Gawryluk, Ludwiką Włodek, Krystyną Czubówną, Krzysztofem Wielickim, prof. Jerzym Bralczykiem, Michałem Ogórkiem, Weroniką Gogolą.

Nie zabraknie również regionalnego akcentu - spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury”. Tę część festiwalu uwieńczy przyznanie Nagrody Burmistrza Zakopanego dla jednej z nominowanych książek. Dodatkowo, przez cały czas trwania Festiwalu, na Kulturalnym Placu Niepodległości odbywać się będą warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, głośne czytanie i inne wydarzenia przewidziane w bogatym programie Plenerowej Czytelni. Jednak to, co szczególnie ważne dla każdego bibliofila i czytelnika, to możliwość przebierania w bogatej ofercie wydawniczej. Okazją do tego będą Targi Książki „Pod Tatry tylko z Książką”, na które zgłosiły się aż 24 wydawnictwa.

Szczegółowy program: www.literackifestiwal.zakopane.eu

Organizatorzy:
BURMISTRZ MIASTA ZAKOPANE LESZEK DORULA
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO
ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY
Organizatorzy Imprez Towarzyszących:
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TWÓRCZOŚCI JANA KASPROWICZA
TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
WYDAWNICTWO WIDNOKRĄG
WYDAWNICTWO LITERÓWKA
WYDAWNICTWO ZAKAMARKI
WYDAWNICTWO ASTRAIA
WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY
WYDAWNICTWO WAGANT
PRZYGOTOWALNIA
NOVA KULTURA

Wystawcy biorący udział w Targach Książki:
WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA
WYDAWNICTWO LITERACKIE
WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY
WYDAWNICTWO KSIĄŻKOWE KLIMATY
WYDAWNICTWO ZAKAMARKI
WYDAWNICTWO CZARNE
WYDAWNICTWO ENEDUERABE
WYDAWNICTWO LITERÓWKA
WYDAWNICTWO ASTRAIA
WYDAWNICTWO FORMAT
WYDAWNICTWO WAGANT
PRZYGOTOWALNIA
WYDAWNICTWO WIDNOKRĄG
WYDAWNICTWO ADAMADA
WYDAWNICTWO GÓRY
FIRMA KSIĘGARSKO-WYDAWNICZA KANON/KSIEGARNIA PORAJ
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TWÓRCZOŚCI JANA KASPROWICZA
MUZEUM TATRZAŃSKIE
TYGODNIK POWSZECHNY
WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA
WYDAWNICTWA TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
GÓROTEKA
WYDAWNICTWO NA SZCZYT
MIEJSKA GALERIA SZTUKI IM. WŁADYSŁAWA HR. ZAMOYSKIEGO / ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl