25.07.2017, 10:40 | czytano: 446

Zespoły z Podhala i Orawy na Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu

W Nowym Sączu rozpoczął się 25. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”, na którym występują dwa zespoły z naszego regionu: Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej i Orawskie Dzieci z Lipnicy Wielkiej.
Tygodniowy program imprezy zakłada wiele spotkań, warsztatów, pokazów, wystaw, a w szczególności występów zespołów regionalnych z Polski, Czech, Indii, Indonezji, Macedonii, Meksyku, Rosji, Turcji i Węgier. Wczoraj festiwal otworzyła wspólna Msza św. przy bazylice św. Małgorzaty. Następnie w ratuszu z władzami miasta i regionu spotkali się kierownicy zespołów, po czym na rynek wyruszył wielobarwny korowód. Wieczorem, po koncercie inauguracyjnym, wszyscy zgromadzeni w centrum miasta obejrzeli pokaz sztucznych ogni.
W środę, w dniu turecko-orawskim, widzowie będą mogli podziwiać Orawskie Dzieci z Lipnicy Wielkiej oraz Hacettepe University Children and Youth Folk Dance Group z Ankary. Z kolei w piątek, w dniu meksykańsko-podhalańskim, wystąpią Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej i Ballet Folklorico Infantil Coahuila z Saltillo.

Poza Nowym Sączem, w ramach festiwalu, Lipniczan będzie można zobaczyć jeszcze na estradzie w Krynicy-Zdroju (poniedziałek) i w Gródku nad Dunajcem (sobota), natomiast Bukowian w Krynicy-Zdroju (wtorek) i w Limanowej (sobota).

Ponadto w ramach wydarzenia pn. „Dni u polskich przyjaciół” w środę w Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentują się goście z Meksyku, a w czwartek do Lipnicy Wielkiej zawitają młodzi artyści z Turcji.

Barwny korowód ciągnący ulicami Nowego Sącza w kierunku rynku można obejrzeć w materiale filmowym:


ah/ zdj. Orawskie Dzieci
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl