30.07.2017, 14:27 | czytano: 3094

Premiera w Witkacym

zdj. Regina Korczak - Watycha
ZAKOPANE. Zespół Teatru Witkacego przygotował kolejny spektakl zatytułowany "Dom widzących ducha", na podstawie "Spalonej Powieści" Jakowa Gołosowkera. W spektaklu wykorzystano fragmenty "Boskiej Komedii" Dantego Alighieri.
"Jedynie złem można zniszczyć zło". Bohaterowie spektaklu umieszczeni w przestrzeni szpitala psychiatrycznego, złożonego z ludzi sztuki zgłębiają tę tezę. Zepchnięci na margines, już niepotrzebni, niewygodni, których nowa rzeczywistość uznała za zbędnych, szukają odpowiedzi wobec swojego nieusprawiedliwionego życia.
„Jurodom” (bo taką nazwę nosi szpital) jest autonomiczną republiką, w zniewolonym i chorym społeczeństwie. Dopiero z perspektywy tego szpitala widać zdegenerowany świat. Pacjenci poprzez wyobraźnię wskrzeszają "Spaloną powieść" jednego z nich. Treść utworu opowiada o trzech nocach paschalnych, w trakcie których Isus podróżuje po bolszewickiej Moskwie. Dopiero ta próba przywołania opowieści ukazuje stopień upadku nie tylko duchowości, ale i człowieczeństwa. Człowiek to zwierzę. Interesujące zwierzę. Zwierzę, które chętnie poluje na inne zwierzę, a gdyby mogło to zapolowałoby nawet na samego siebie.

Wczoraj zaprezentowano spektakl po raz pierwszy. Dziś - na Scenie Witkacego kolejny pokaz.

Scenariusz i reżyseria: Agata Biziuk
asystent reżysera: Andrzej Bienias
Konsultacja: Henryk Paprocki
Muzyka: Piotr Klimek
Scenografia: Katarzyna Pielużek
reżyseria światła: Monika Sidor

Występują: Ada Jerzmanowska, Agnieszka Michalak, Jaga Siemaszko, Andrzej Bienias, Piotr Łakomik, Marek Wrona, Krzysztof Wnuk, Jacek Zięba-Jasiński.
Muzyka na żywo: Jerzy Chruściński, Jacek Hołubowski, Bogusław Zięba

opr. rkw
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl