03.08.2017, 10:33 | czytano: 2619

List. Bacowie i ich psy kontra rowerzyści i biegacze

Arch. Podhale24.pl
"W dniu wczorajszym bylem potruchtać sobie dla zdrowia po Nowym Targu. I za Nową Targowicą, na wale, natknąłem się na stado owiec oraz "czerwonolicego" bacę. Zwolniłem mając doświadczenia i jak zwykle w takich przypadkach naskoczyły na mnie dwa psy szczerząc zęby metr od moich nóg" - pisze w liście do redakcji czytelnik.
"Baca nawet nie zareagował, nie przywołał psów do porządku tylko przeklinał któraś z owiec, bo gdzieś tam polazła. Musiałem zawrócić. Odprowadzony ujadającymi psami. I to nie pierwszy przypadek, gdy natykając się na stado owiec w miejscach publicznych jak to wczoraj, czy też innego razu, gdy na rowerze w Grywałdzie psy podbiegały z ujadaniem, a baca wołał "On nie gryzie" ...
Dlaczego nie maja kagańców? Po co w Nowym Targu w ogóle mu są potrzebne psy za dnia? Wilka nikt tutaj dawno nie widział. Nie mówiąc o zasra.... ścieżkach i chodnikach.

Wiem, ze znajomi wybierając się na spacer biorą straszaki na te psy. Czy to normalne, że nie możną spokojnie pobiegać, pojeździć na rowerze, pospacerować, tylko trzeba wyglądać i unikać stad owiec?".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Nina06.08.2017, 20:01
o jak miło, że ktoś poruszył ten temat. W imię tradycji mają za nic prywatną własność, gonią te swoje owce po osiedlach itd. Tyle trawy wokół a oni muszą między domami chodzić. Wszystko musi być zniszczone przez barany żadne drzewka bez ogrodzenia się nie uchowają. Nie mam nic przeciwko tradycji pasterskiej ale jakby "te juhasy" miały chociaż troszkę więcej oliwy w tej głowie
nowotarżanin04.08.2017, 13:25
Czemu się nie podpiszesz? tylko chcesz zrobić komuś na złość. Idź do radnego na dyżur, tam Cię poinformują w jaki sposób składa się petycję z wnioskami; m.in. o "srających psach". Sorry, miało być owcach. Obecnie najlepiej biegać po wioskach, bo tam już nie ma hodowli. Drogi i chodniki nie zasrane. Pachnie bogactwem i modą amerykańską.
Do dzieła!!!
bke04.08.2017, 09:10
Świetnie to świadczy o mieście - owce są jego największą atrakcją turystyczną xD
lewak03.08.2017, 20:07
psy do obrony stada w kagancu? co ca lewacka logika n*** tych ścieżek gdzie sie da ile sie da bez ladu skladu i pomyslu a teraz im przeszkadzajo ludzie którzy tam od 50lat owce wypasają.

ostatnio na p24 byl artykul jak ludziedomagaja sie odstrzalu wilkow a teraz artykuł od czytelnika który twierdzi ze wymarły i ich nima zdecydujcie sie lewaki zakichane przystosowywujacy otoczenie do siebie i pod siebie , wilki sa i stada zagrazaja lisy i dziki psy tak samo moze w okolicach targowicy czy bliskomiasta sa to sporadyczne przypadki ale zrobimy precedens i bedzie po wypasie
śmiech na sali03.08.2017, 19:06
Jaka atrakcja? Wszystkie miejsca spacerowe wzdłuż rzek są w owczych gów**ch! Strach iść z dzieckiem czy jechać na rowerze bo raz człowiek za chwilę cały w tych "minach" a psy są niebezpieczne! Tylko czekać aż stanie się tragedia bo "ciepły" baca czy juhas nie zważa na nic!

A Policja powinna im dawać mandaty za zaśmiecanie!
NT 201703.08.2017, 16:36
Szanowny autorze listu
Owece to jest jedyna atrakcja turystyczna w nowym targu
Turyści bardzo chętnie je fotografują i podziwiają
Widać ze prawdziwy z ciebie góral jeśli nie wiesz po co bacy psy :)
Jak spaceruje z psem i widzę owce to je obchodzę z dalsza i niema problemu
Fakt owce sraja ale wole owce kupy niż spaliny traktorów które kosza trawę
Tyle się dudni o ekologi a taka owca smogu nie produkuje :)
góralka03.08.2017, 15:37
Nie chodzi tutaj o rzucanie się o byle pierdołę, jestem jak najbardziej za wypasem ale psiaki kagańce niestety powinny mieć..ja nie mam problemu z dużymi psami kiedy spaceruje biegam czy jeżdżę na rowerze. Zdażyło mi się jednak spacerować z psem takim yorkowatym, 5 dużych psów pasterskich biegnących wtedy w moim kierunku było mocno średnim doświadczeniem, to że baca wołał nie robiło na nich specjalnego wrażenia a z takiego psiaka wiele by nie zostało jakbym odpowiednio wcześnie nie zaczełą z nim uciekać. Rozumiem też zwyczajny lęk przed dużym psem jaki ma w sobie wiele osób. Dlatego myslę, że temat powinien być szerzej przedyskutowany..
jaga203.08.2017, 14:03
Dziwne że jeszcze dają radę szczekać jak ledwo łażą. A baca owcy prosił nie będzie tylko najwyżej będzie kuleć
mieszkaniec03.08.2017, 13:35
Wszystko wszystkim przeszkadza. W NT powstało tyle Orlików, stadion Piłsudskiego proszę tam biegać nikt nikomu nie będzie przeszkadzać. Jestem za Naszą kulturą. "Juhasi" to by szmergla dostali a sam Yeti by szedł z pod samcióckich Tater do tej woni oscypka co nie jeden wcina na weselach a póżniej na kwadraciok do bloku.
K.03.08.2017, 13:03
Folklor zniszczyć, po co komu psy, po co oscypki, a potem na wczasy pooglądać corridę i zachwycać się nad tamtejszą kulturą.. :-)
qwerty03.08.2017, 12:43
To samo spotkalo mnie na niebieskim szlaku na Luban kolo góry Wżdżar.
nowotarżanin03.08.2017, 12:37
Nie narzekaj! Trzeba się cieszyć, że jeszcze ktoś chce hodować owce. Już zmniejszyła się hodowla krów i w związku z tym jest coraz mniej mleka i masła. Ta praca nie ma takich zysków, jakie Ty posiadasz.
Baca, jak sam stwierdzasz był małomówny i nie przeszkadzała mu Twoja "biała twarz". Owce zostawiając za sobą swoje odchody nawożą te tereny jednocześnie wyręczają kosiarzy.
Od wielu lat te i inne tereny służą do wypasu owiec i na pewno są to tereny prywatne. Nie próbuj zmieniać tradycji nowotarskich.
Jak chcesz pobiegać - idź do parku publicznego albo biegaj po chodnikach miejskich. Tylko znów ci będzie coś przeszkadzać. Zapewne dzieci, starsze osoby a może czyjaś blada twarz albo nadmiernie opalona.
Ktoś inny powiedział by ci; źle ci w NT - to spadaj, bramy otwarte. Szkoda, że nie już MYTA - byłoby czyściej i spokojniej.
Wyrocznia03.08.2017, 12:30
Przyczyny takiej reakcji psów może być wiele. Być może wyczuły, że się boisz, albo stwierdziły, że jesteś złym człowiekiem i możesz podwędzić owieczkę. Tak czy inaczej właściciel powinien odpowiadać za swoje psy.
niepogoda i ludziom bije03.08.2017, 12:25
Pobiegaj se gdzie indziej!!! Jezu wszystko wszystkim przeszkadza!!! Psy przy owcach, auta w Gorcach, rowery na drogach ...!!!
Jest bieżnia przy stadionie Piłsudskiego.
Cyrhla jest dzielnicą Zako03.08.2017, 12:17
Nie, nie jest normalne i bardzo dobrze, że ktoś o tym pisze. Ścieżka rowerowa za Nadmłynówką jest nieprzejezdna z powodu zasrania jej przez chodzące ciągle owce. Z psami jest podobny problem. No ale co Pan poradzisz, gdzieś te śmierdzące oscypki, będące dumą regionu, powstawać muszą. Tradycja rzecz święta.
mieszkaniec03.08.2017, 12:11
Era internetu spowodowała upadek kultury która tu była zanim nasi pra pra dziadkowie gospodarzyli, bo każdy teraz wrzuca swoje żale. Kup pan gaz pieprzowy, odstraszysz psy i nawet bace jak będzie się rzucał.
Witek z bloków03.08.2017, 11:52
Tak jest nie tylko w Nowym Targu i faktycznie, najwyższa pora coś z tym zrobić !!!!
abc03.08.2017, 11:48
psy, owce i "czerwonolice stwory" zwane juhasami.
no a w centrum "rowerzyści " pędzący po chodnikach, przejeżdżający po pasach - może ktoś zrobi cokolwiek w tym kierunku?
mamy jakieś władze, "dopłacane siły" policyjne- pytam oni tu nie mieszkają nie widzą albo nie chcą widzieć?
miesznaniecNT03.08.2017, 11:38
Super, że ktoś wreszcie poruszył ten temat. Tak samo ma się sprawa odcinka ścieżki rowerowej z bacówką wzdłuż Czarnego Dunajca w stronę mostu kolejowego. Szwędające się psy pasterskie doskakujące do nóg rowerzystów i dwa potężne przypięte "na krótko" do szopy, zanieczyszczona odchodami owczymi ścieżka, smród z okolicy bacówki (ciekawe swoją drogą, gdzie panowie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne i gdzie myją ręce, którymi produkują żywność - zdaje się że czerpią wodę prosto z ... rzeki). Służby miejskie ani sanepid - w imię "świętego spokoju" nie reagują (podobno pouczają). Tylko pytanie - czy o takie "podziwianie" przyrody na europejskich ścieżkach i ekologię nam chodzi ? I kto na takie coś w XXI w. wyraził zgodę ?
Grzesiek03.08.2017, 11:31
W okolicach Kluszkowiec i Czorsztyna jest to samo, kilka bacówek i psy atakujące biegaczy - bacy człowiek wcale nie uświadczy ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl