10.08.2017, 17:02 | czytano: 1165

"Haller i jego podhalańscy żołnierze" - wystawa i obchody Dnia Wojska Polskiego w Nowym Targu

W najbliższy wtorek 15 sierpnia w Nowym Targu odbędą się obchody Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą 1920 r. oraz inauguracja Roku Generała Józefa Hallera. Początek uroczystości o godz. 10.00 na rynku przed ratuszem.
Po oficjalnym przemówieniu burmistrza Grzegorza Watychy złożone zostaną wieńce i wiązanki pod tablicą upamiętniającą wojnę polsko-bolszewickiej i Cud nad Wisłą 1920 r. Kolejnym punktem programu będzie się wernisaż wystawy pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”, przygotowanej przez Robert Kowalskiego, historyka i kierownika miejscowego muzeum. Na ekspozycji pokazane zostań pamiątki, dokumenty i fotografie z działalności Podhalańskiej Placówki Związku Hallerczyków z siedzibą w Nowym Targu oraz zdjęcia z pobytu „błękitnego generała” na Podhalu. Odwiedził on bowiem kilkukrotnie region m.in. uczestniczył w uroczystość poświęcenia sztandaru placówki związku na nowotarskim rynku, był również na Zjeździe Hallerczyków w Zakopanem, Chochołowie, Czarnym Dunajcu.
Na ekspozycji nie mogło również zabraknąć informacji nt. genezy powstania „Błękitnej Armii”, której rocznicę 100-lecia obchodzimy w bieżącym roku. Armia formowana była we Francji z ochotników m.in. z USA i Kanady, ale również we Włoszech, tutaj głównie z polskich jeńców byłej armii austro-węgierskiej. Ważną częścią ekspozycji będą tablice poświęcone postaci gen. Józefa Hallera ukazujące jego życie prywatne, przebieg kariery oficerskiej oraz aktywność polityczną i społeczną. Wystawa będzie prezentowana przed ratuszem, a w razie niepogody w budynku. Z uwagi na planowany remont sali reprezentacyjnej, ekspozycję do połowy września będzie można oglądać w Urzędzie Miasta Nowego Targu obok sekretariatu Rady Miasta Nowy Targ.

Uroczyści zakończy projekcja filmu dokumentalnego pt. „Błękitny generał” (2003) w reż. Ewy Szakalickiej. Dokument poświęcony Józefowi Hallerowi, jednemu ze współtwórców niepodległej Polski, legendarnemu dowódcy i wielkiemu patriocie. W okresie I wojny światowej walczył w legionach Piłsudskiego. W 1918 roku objął dowództwo Armii Polskiej we Francji, tzw. Błękitnej Armii. Rok później przybył na jej czele do kraju. Podczas II wojny światowej był członkiem rządu emigracyjnego w Londynie. Zmarł w 1960 roku. Trzydzieści trzy lata później jego prochy powróciły do kraju i spoczęły w krypcie kościoła garnizonowego w Krakowie. Film ma formę gawędy historycznej, a jej narratorami są osoby związane z generałem. Ich wypowiedzi uzupełniają bogate materiały archiwalne.

Źródło: materiały prasowe organizatorów, oprac. r/
zobacz także
komentarze
paciorki a nie defilady10.08.2017, 21:38
Wszystko naraz...Na Sumę odpustową do Ludźmierza to nie łaska..???
Zobacz pełną wersję podhale24.pl