24.08.2017, 10:30 | czytano: 2912

Deszczowe dożynki w Hubie (zdjęcia)

Fot. Krzysztof Garbacz
Mnóstwo kwiatów, pięknie przystrojona scena, kosze pełne owoców, zapach świeżo pieczonych ciast i kołaczy przezwyciężyły deszczową pogodę. W tym roku sołectwo Huba było gospodarzem dożynek w gminie Czorsztyn.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, koncelebrowaną przez siedmiu księży. Przewodniczył jej ks. Krzysztof Piechowicz, wikariusz parafii Maniowy, który obchodził 25. rocznicę święceń kapłańskich, a homilię wygłosił proboszcz Sromowiec Niżnych ks. Marek Kądzielawa. Na zakończenie celebrans poświęcił chleb oraz wieńce i udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Przechodząc do następnej części uroczystości głos zabrał Tadeusz Wach, wójt gminy Czorsztyn, który przywitał wszystkich przybyłych bardzo serdecznie oraz przyjął chleb od tegorocznych starostów dożynek Czesławy Królczyk oraz Krzysztofa Gołdyna, prezesa OSP w Hubie. Następnie wspólnie ze starostami wójt podzielił chleb, który został rozdany wszystkim uczestnikom tegorocznych dożynek.

Część artystyczna rozpoczęła się od koncertu Orkiestry Dętej z Maniów. Następnie na scenę zaproszono Stanisława Jabłońskiego, pseudonim „Stary dłubac”. Zaprezentował on własną twórczość przygotowaną z okazji tegorocznych dożynek. Twórczość ta dotyczyła w szczególności miejscowości Huba oraz jej mieszkańców. Kolejno w oryginalny sposób Krystyna Bednarczyk, reprezentując Koło Gospodyń Wiejskich w Hubie odczytała wiersz przygotowany ze szczególnymi podziękowaniami dla wszystkich sponsorów i darczyńców. Kolejno na scenie pojawili się młodzi artyści z zespołu „Maniowianie”. Zaprezentowali oni program pt. "Hałdamas" ukazujący ostatni dzień prac przy zbożu: młócenie cepami, oddzielanie ziarna od plew przesiewając na przetakach, oraz mielenie ziarna na młynku żarnowym na mąkę. Następnie na scenie pojawił się zespół „Białopotocanie” wraz z zespołem „Syćko gro”, którzy umilili czas swoim śpiewem i muzyką góralską.

Po długich dyskusjach komisja w składzie: Franciszek Górecki Przewodniczący Komisji, Irena Ostachowska oraz Dorota Plewa członkowie komisji ocenili tegoroczne wieńce dożynkowe. Szczególną uwagę zwrócono na wkład pracy, oryginalność każdego wieńca jak i sposób wykonania, a także prezentację delegacji z wieńcami dożynkowymi. Oceniający zawnioskowali o przyznanie równorzędnych nagród finansowych w wysokości 500 złotych dla każdego Koła Gospodyń.

Dodatkową niespodzianką były podziękowania od wszystkich obecnych dla Janiny Plewy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, za trud, zaangażowanie oraz długoletnią pracę dla gminy Czorsztyn oraz życzenia wszelkiej pomyślności na dalsze lata w związku z przejściem na emeryturę.
Kolejno na scenie zaprezentowała się Grupa Śpiewacza Flisaków Pienińskich. Koniec imprezy wieńczył koncert zespołu „Luz Blues”, przy akompaniamencie którego wszyscy zebrani mogli się bawić do późnego wieczora.

Źródło: Urząd Gminy Czorsztyn, oprac. r/ zdjęcia Krzysztof Garbacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bolo24.08.2017, 21:37
Na palcach by policzył tych co na Podhalu sieją zboże.....śmiem twierdzić że ci co jeszcze sieją nie biorą udziału w tych cyrkach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl