24.08.2017, 11:27 | czytano: 1418

Dożynki w Rogoźniku (zdjęcia)

Deszczowa pogoda zabrała nieco uroku dożynkom w Rogoźniku, ale mimo tego impreza odbyła się zgodnie z planem.
Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dożynkową w kościele parafialnym w Rogoźniku, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Bukalski. Na jego ręce przedstawiciele Rogoźnika, Starego Bystrego oraz zaprzyjaźnionego śląskiego Rogoźnika z gminy Bobrowniki złożyli wieńce dożynkowe, dary z tegorocznych plonów oraz przekazali bochny chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów, miód, oscypek, owoce i wiązanki kwiatów. W ten sposób dziękowano Bogu za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
W tym roku starostami dożynek byli Maria Fudala i Paweł Łaba z Rogoźnika oraz Teresa Zarycka i Andrzej Ligas ze Starego Bystrego.

Po mszy wieńce dożynkowe zostały uroczyście przeniesione na teren stadionu sportowego, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości dożynkowych połączonych z rodzinnym festynem sportowo – rekreacyjnym. Na początku głos zabrał sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek. W swoim przemówieniu podziękował proboszczowi Andrzejowi Bukalskiemu za odprawienie mszy, wspólną modlitwę i słowo boże. Związkowi Podhalan oddział Stare Bystre podziękował za oprawę nabożeństwa, śpiew i muzykę góralską. Pocztom sztandarowym, harcerzom i zuchom podziękował za obecność.
- Szczególne podziękowania należą się naszym przyjaciołom ze śląskiego Rogoźnika. Dziękuję wam , że tu dzisiaj jesteście. Serce się raduje, że przyjechaliście do nas tak licznie i tak pięknie ubrani w swoje regionalne stroje – powiedział. - Jestem dumny , że w naszej miejscowości i w naszej parafii ta piękna dożynkowa tradycja jest cały czas tak pięknie pielęgnowana i kontynuowana.

Następnie Maria Fudala i Paweł Łaba przekazali włodarzowi gminy Nowy Targ wójtowi Janowi Smarduchowi bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna. Zgodnie ze staropolską tradycją, wójt podzielił się nim z wszystkimi mieszkańcami Rogoźnik, Starego Bystrego oraz z wszystkimi przybyłymi na tą uroczystość gośćmi.

- Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie w naszych domach chleba - powiedział na zakończenie swojego przemówienia wójt Smarduch.

Jak co roku, w trakcie uroczystości dożynkowych sołtys Kazimierz Zubek przekazał statuetki z podziękowaniami za wielkie zaangażowanie, życzliwość i pracę na rzecz społeczności Rogoźnika.

W tym roku takie otrzymali je: wójt Jan Smarduch, ks. Andrzej Bukalski, panie z Koła Gospodyń Wiejskich praz druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźniku.

Po oficjalnej części programu wszyscy goście udali się na obiad do pobliskiej restauracji „Pod Skałką”. Na scenie plenerowej podczas całego dnia zaprezentowali się: zespół regionalny ROGOŻANKI z Rogoźnika (woj. śląskie), zespół ŚTUDERANCI, góralskie zespoły regionalne Turnie ze Starego Bystrego, Zawaternik i Ślebodni z Gronia i kabaret TRUTEŃ.

Punktualnie o godz.13.00 na murawę boiska sportowego wybiegły drużyny Skałki Rogoźnik / Stare Bystre i Korony Piekielnik. Mecz był bardzo zacięty i zakończył się remisem 1:1.
Popołudniem odwiedziła uczestników III Rogoźnickich Dni Sportu i Rozrywki Sylwia Kozielec – aktualna Królowa Związku Podhalan Północnej Ameryki, która przebywała na wakacjach w Polsce.

Na terenie imprezy stabeły stoiska z smakołykami. Był grill, tradycyjne góralskie jedzenie, a do tego napoje chmielowe i dobrze zaopatrzony bufet. O wszystko zadbał lokalny samorząd i organizacje: Rada Sołecka Rogoźnik, OSP Rogoźnik , Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik.

Przygotowano również wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przez cały czas trwania imprezy trwała loteria fantowa „Wspieraj Rogoźnik”, z której dochód zostanie przeznaczony na cele społeczne miejscowości, zaś nagrodą główną była świnia. Tego roku główna nagroda powędrowała do Jana Tylki z Rogoźnika.

Mieszkańcy i ich goście ucztowali przy biesiadnych stołach, podziwiając kolejne występy. Na zakończenie była zabawa z udziałem DJ Stacha.

Organizatorami imprezy: Sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek, Rada Sołecka miejscowości Rogoźnik, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rogoźnik oraz Stadnina Koni "Dworna".

Źródło: sołtys Rogoźnika Kazimierz Zubek, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl