03.09.2017, 11:35 | czytano: 3478

Podhalański akcent na zakończeniu akcji Narodowe Czytanie

zdj. Maciej Biedrzycki KPRP
WARSZAWA. Finał Narodowego Czytania odbył się w Ogrodzie Saskim, z udziałem Pary Prezydenckiej, wielu wybitnych aktorów i szerokiej publiczności. Wśród czytających był m. in. Sebastian Karpiel Bułecka w stroju góralskim.
- Zakończyliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie i właściwie można powiedzieć, że dzisiaj w całej Polsce i w wielu miastach na świecie odbyło się wyjątkowe wesele - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. - Jedyne w swoim rodzaju, podobne chyba nigdy nie miało miejsca, ponieważ aż taka ilość uczestników wystąpiła w tym dzisiejszym weselu ‒ czytano w ponad 2 tys. miejsc w 26 krajach" - dodała.
Pierwsza Dama podziękowała tłumaczom z języka migowego ‒ Zarówno tym w Instytucie Głuchoniemych, jak i tym tutaj, w Ogrodzie Saskim. Zwracając się do aktorów, przyznała: - Tak bardzo podobała mi się Państwa interpretacja, że na nowo odkryłam „Wesele”. Naprawdę serdeczne gratulacje!

- Chciałbym, żeby akcja Narodowego Czytania w roku 100-lecia odzyskania niepodległości miała wyjątkowy charakter - żeby zaczęła się w styczniu i żeby trwała przez cały rok" - powiedział Prezydent. Andrzej Duda chciałby, aby w 2018 roku odbyło się Narodowe Czytanie fragmentów wielkiej polskiej literatury związanych z ideą niepodległości.Nie zabrakło także akcentu krakowskiego. - Dziękuję bardzo lajkonikowi – nie wiem, czy z Krakowa przyjechał konno, czy też Intercity, ale dziękujemy, lajkoniku, za wsparcie ‒ my, jako krakusy - powiedział Prezydent.
Prezydent podziękował również aktorom, "że mimo chłodu, mimo przemarznięcia wytrwali do końca i w tak wspaniały sposób tę wielką polską literaturę nam zaprezentowali".

opr.s/ zdj. Maciej Biedrzycki KPRP
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Cytac05.09.2017, 09:26
Mogliście mu dać Konstytucję do czytania.
CHO CHO LI TW ÓR03.09.2017, 18:00
Co tam Panie w polityce ?????
Dziś- WESELE- BRONOWICE
Prasa właśnie dzisiaj głosi
"Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi "
Ludzi dużo , ludzi wiele
Deklamują dziś "Wesele"
Przyjaciele się nie lubią ?
Są tu tacy-
Tym się chlubią?
Gadu -Gadu
Stary Dziadu
I "nie bede próżno stać
Na Wesele... bośma brać"
Na Wesele
Na Wesele
Stój na czele"
"Życie było zbyt zawiłe
Granie miłe,spanie mile"
Chopin gdyby żył
Na Weselu
Też by pił"
Na Wesele
Na Wesele
Jak się ta
Muzyka
Miele
Ach mężowie
"... mogli mieć
Ino Im się nie chce
Chcieć "!!!!!!!!!!!!!!!!
Ale nie wie to niewiasta
"CHŁOP POTĘGĄ JEST I
BASTA"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"WEŹ PAN SOBIE ZONĘ
Z PROSTA DUŻO SCĘŚCIA
MAŁE KOSTA "!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lach03.09.2017, 16:09
Tego typu akcjami nie przyciągniemy nikogo na świecie do naszej narodowej kultury, jeśli równocześnie o Polsce będzie szła na całym świecie w międzynarodowych mediach informacja że jesteśmy narodem ksenofobicznym i a priori niechętnym wobec innych kultur. Ciekawe czy kiedyś doczekamy się tego że np. Wesele będą czytać kiedyś w Polsce, z obcym akcentem ale po polsku, sami uchodźcy - to byłoby naprawdę coś!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl