20.09.2017, 14:40 | czytano: 1106

Generał Haller i jego podhalańscy żołnierze – wystawa i warsztaty edukacyjne w Muzeum Podhalańskim

NOWY TARG. Po ponad miesięcznej przerwie ponownie dla zwiedzających otwarta została wystawa historyczna zatytułowana „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”.
W świeżo wyremontowanej sali reprezentacyjne nowotarskiego ratusza, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskie prezentuje niezwykłą kolekcję pamiątek związanych z postacią jednego z najdzielniejszych polskich generałów. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. autografy, fotografie i obrazy gen. Hallera, ale również pamiątki związane jego żołnierzami pochodzącymi z szeregu miejscowości na Podhalu: Nowego Targu, Raby Wyżnej, Waksmundu, Zakopanego, Rabki Zdrój.
Wśród najcenniejszych eksponatów są oryginalny mundur i rogatywka Jana Rapacza z Raby Wyżnej żołnierza „Błękitnej Armii”, szabla ułańska będąca własnością Teofila Zubka z Nowego Targu oraz unikatowy Sztandar Podhalańskiej Chorągwi Związku Halerczyków. Wśród bezcennych pamiątek są również dokumenty i zdjęcia stanowiące spuściznę po byłych Hallerczyka m.in. kpt. Andrzeja Targosza adiutanta generała, ppor. Andrzeja Janowca z Rabki Zarytego, Józefa Krauzowicza z Nowego Targu jednego z inicjatorów i założycieli placówki podhalańskiej czy Jana Młynarczyka z Waksmunda.

Na wystawie nie zabrakło również eksponatów dokumentujących bogatą działalność społeczno-kulturalną Związku Halerczyków w Nowym Targu m.in. unikatowy album z uroczystości poświęcenia sztandaru placówki jaka miała miejsce 8 lutego 1931 r. na nowotarskim rynku, plakaty, afisze, druki ulotne, zaproszenia i fotografie. Większość zaprezentowanych eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Autorem okolicznościowej ekspozycji jest Robert Kowalski historyk i kierownik muzeum.

Wystawa w nowotarskim ratuszu wpisuje się w obchody Roku Generała Hallera, który ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polski. W ramach tych obchodów muzeum przygotowała w/w wystawę a także lekcje muzealne, na które zaprasza uczniów nowotarskich i podhalańskich szkół. W ramach zajęć, trwających ok. 60 minut, uczniowie poznają dzieje „Błękitnej Armii” oraz jej rolę w odzyskaniu i utrwaleniu niepodległości Polski jak również obejrzą film dokumentalny przybliżający postać gen. Hallera. Zapisy na zajęcia przyjmowane są w siedzibie muzeum w ratuszu a także telefonicznie pod nr tel. 18 266 776 lub 502 418 742. Koszt lekcji muzealnej to 5 zł.

Wystawa czynna będzie do końca listopada br. w godzinach pracy muzeum.

mat. prasowy, opr.s/
zobacz także
komentarze
Bogdan22.09.2017, 18:51
działalnosc Kowalskiego w muzeum to katastrofa dla kultury.
cieśla22.09.2017, 10:45
Panie Kowalski idź pan z tymi żołnierzami i nie wracaj
Zobacz pełną wersję podhale24.pl