26.09.2017, 12:23 | czytano: 1213

Słowacki "Mistrz i Małgorzata" (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
W Teatrze Witkacego trwają Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne "Pepek świata". Po spektaklach grupy Derevo z Drezna oraz Hagit Yakira Dance Company z Londynu, widzowie mieli okazję zobaczyć wyjątkowy spektakl "Mistrz i Małgorzata" w wykonaniu słowackiego Teatro Tatro z Nitry.
Niewielki namiot cyrkowy ustawiony obok Starostwa Powiatowego w Zakopanem stał się areną pełnej magii opowieści inspirowanej powieścią Michaiła Bułhakova.
„Mistrz i Małgorzata” jest kolejną, po „Biance Brasseli – kobiecie o dwóch głowach” i „Proroku Ilji” wielką inscenizacją Teatro Tatro. Stanowi , w połączeniu z tymi dwoma tytułami, swoistą trylogię.

„Mistrz i Małgorzata” teatralne, magiczne panopticum, w którym wszystko jest możliwe, wszystko staje się wielkim ”Moskiewskim Cyrkiem Świata”. Zaadaptowanie na scenę książki, kultowej powieści Michaiła Bułhakowa, było dla Teatro Tatro wielkim wyzwaniem. Równie trudnym i ważnym zadaniem była próba odpowiedzenia na kluczowe pytania. Czy Diabeł, który pojawił się w latach 30-stych minionego stulecia w Moskwie, istnieje nadal i czy ma wpływ na teraźniejszość? Czy dzisiejszy świat nie jest bardziej demoniczny niż post-rewolucyjna Rosja? Czy Jezus Chrystus ma dla nas jakiekolwiek znaczenie, czy jest tylko jakimś dawnym prorokiem, który w dzisiejszych czasach skończyłby w zakładzie psychiatrycznym, więzieniu czy umarłby z głodu? Czy naprawdę boimy się dnia Sądu Ostatecznego? Czy wciąż istnieje miłość, która jest tak wielka, ze nawet Diabeł we własnej osobie musiałby się jej pokłonić? Wątek miłosny jest kluczową i główną osią przedstawienia.

Ambicją spektaklu jest przeniesienie widza, za pomocą teatralnych środków, w metaforyczny świat magii i snu Namiot Teatro Tatro, w którym dokonuje się misterium, każdorazowo staje się laboratorium , w którym poszukuje się odpowiedzi na odwieczne pytania trapiące ludzkość.

Kolejne spotkanie z Teatrem Tatro w środę o godz. 18. Tym razem słowackka grupa zaprezentuje cykrowe przedstawienie Cirkus Charms.

oprac. rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl