26.09.2017, 15:10 | czytano: 1238

78. rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ", ŚZŻ AK koło Nowy Targ, Liceum Ogólnokształcące im. S.Goszczyńskiego w Nowym Targu, PGRH "BŁYSKAWICA", zapraszają wszystkich, którzy chcą oddać hołd ludziom tworzącym Polskie Państwo Podziemne na terenach okupowanych przez Niemców i Związek Sowiecki.
Uroczystości odbędą się w środę 27 września o godz. 13.00 pod pomnikiem Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu.
27 września to dzień w którym 78 lat temu powstało POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE, działające w latach 1939-1945.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową i jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. Pomimo zajęcia i okupowania terytorium Polski przez Niemców i Rosjan, oraz bezwzględnego terroru wprowadzonego przez okupantów w kraju funkcjonowały wszystkie organa zarówno cywilne jak i wojskowe. Działało państwo podziemne posiadające konstytucyjne organa: administrację - Delegatura Rządu RP na Kraj, sądownictwo, siły zbrojne - Armia Krajowa, parlament - Polityczny Komitet Porozumiewawczy, Rada Jedności Narodowej. Jego struktury podlegały bezpośrednio legalnym władzom II Rzeczypospolitej, przebywającym czasowo na uchodźstwie poza granicami kraju, stanowiły więc ustrojowo legalne ramie suwerennych w świetle prawa międzynarodowego władz II Rzeczypospolitej, zapewniały konstytucyjną ciągłość działalności państwa polskiego na jego własnym terytorium. Konstytucyjne władze zajęły się również organizacją i wspomaganiem różnych dziedzin życia publicznego, które były zakazane przez Niemców, takimi jak szkolnictwo, kultura i nauka czy opieka społeczna. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, 27 marca 1945 r., władze sowieckie podstępnie aresztowały i wywiozły do Rosji, 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 21 czerwca 1945 r. Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRS w Moskwie skazało ich - jak głosi uzasadnienie - za "działalność przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz za współpracę z Niemcami".

1 lipca 1945 r. Rada Jedności Narodowej ogłosiła przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego, nazwane Testamentem Polski Walczącej zawierające żądania m.in wycofania wojsk radzieckich z Polski, zaprzestania prześladowania Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, wprowadzenia ustroju demokratycznego, przeprowadzenia w kraju reform społecznych i gospodarczych.

Ostatni Żołnierz Polski Podziemnej, który nie złożył broni zginął walcząc samotnie 21 października 1963 r., ostatni Żołnierze Polski Podziemnej opuszczali więzienia na początku lat 70 XX wieku.

Organizatorzy
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl