01.10.2017, 13:41 | czytano: 1190

Galicyjscy gimnazjaliści ich życie codzienne i niecodzienne

Po wakacyjnej przerwie Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu wraz z Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wznowiło cykl wykładów w ramach Projektu Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”.
Gościem czwartkowego spotkania był dr hab. Tomasz Pudłocki, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił referat zatytułowany Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodzienne.


Życie codzienne to jedna z popularniejszych form przyglądania się przeszłości. Obejmuje wiele zagadnień, które pomagają odbiorcy lepiej zrozumieć realia funkcjonowania i podejmowania decyzji w przeszłości. Dlatego goszczący w Nowym Targu prelegent skupił skupi się na warunkach materialnych gimnazjalistów, wpływie budynków szkolnych i programów nauczania na efekty ich nauczania. Omawiał także relacje między światem mężczyzn - nauczycielom i uczniom oraz postawom, które ten świat kształtował. W końcu wspominał w jaki sposób społeczeństwo Galicji przed 1914 r. próbowało dyscyplinować gimnazjalistów a do jakich metod oni uciekali się, by zachować "przywileje młodości". Nie zabrakło z oczywistych względów odniesień do nowotarskiego gimnazjum, które przypomnijmy założone zostało w 1904 r. i odgrywał niezwykle istotą rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich ale także patriotycznych w regionie.



Prelegent wspomniał również o miejscowej kadrze nauczycielskiej oraz bursie gimnazjalnej wzniesionej w 1912 r. z inicjatywy dr Jana Bednarskiego. Wykładowi towarzyszyła prezentacji szeregu niezwykle interesujących zdjęć z epoki, w tym ukazujących budynek oraz nauczycieli i uczniów nowotarskiej placówki.

Po wysłuchaniu referatu, zgodnie z tradycją comiesięcznych spotkań w ratuszu miała miejsce ciekawa dyskusja, padło także szereg ciekawych pytań. Wśród licznie zgromadzonej w sali reprezentacyjnej publiczność, warto odnotować obecność młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu, naturalnego spadkobiercy tradycji i historii c.k. Gimnazjum przy placu Krasińskiego.


Projekt, w ramach którego odbyła się czwartkowa debata realizowany jest dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Nowy Targ, uzyskanemu w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

opr.s/ zdj. organizatora
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl