01.10.2017, 17:40 | czytano: 1196

Zakopiański pokaz Filmów o Sztuce

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają w dniach 5 – 7 października do Zakopanego na Pokaz Filmów o Sztuce, traktujący o artystach i ich dziełach. Podczas jego trwania będziemy mogli spotkać się z twórczością Andrzeja Wajdy, zarówno w produkcjach fabularnych, jak i mniej znanych dokumentach.
Tegoroczną specjalną edycję Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem jej organizatorzy dedykują Andrzejowi Wajdzie (in memoriam), a także polskiej animacji, która obchodzi swe 70. urodziny.
Po dwudziestu latach przerwy w ubiegłym roku Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury reaktywowało legendarny Przegląd Filmów o Sztuce, na którym wychowały się pokolenia pasjonatów sztuki nie tylko filmowej. Pomysł zrodził się przy okazji powrotu do równie ważnego cyklu, jakim były „Salony Marcowe”. Obie imprezy powróciły na kulturalną mapę miasta w 2016 roku.

Organizatorzy Przeglądu wrócili do idei, która zrodziła się ponad 40 lat temu, aby pod Giewontem spotykali się ludzie, którym bliska jest sztuka w jej szerokim aspekcie. Kolejnym postawiony przez nich cel miał wymiar edukacyjny – upowszechnienie sztuki wśród młodego pokolenia, które w dzisiejszych czasach skazane jest w dużej mierze na jej wersję komercyjną. Stąd budowanie wrażliwości oraz kształtowanie estetyki ludzi młodych, decydujące o odbiorze otaczającego ich świata. Podczas ubiegłorocznego wydarzenia pod Giewontem, w ciągu trzech dni, publiczność zobaczyła filmy o zakopiańskich artystach takich jak Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior, Antoni Kenar czy Grzegorz Pecuch. Odbył się również specjalny pokaz filmu Lecha Majewskiego pt. „Młyn i krzyż”, a po projekcji widzowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z samym reżyserem, które poprowadził Jerzy Armata.

Zakopiański Przegląd Filmów o Sztuce ma długą historię. Pierwszy Przegląd odbył się w Zakopanem w 1968 roku, a towarzyszył „2. Salonowi Lutowemu 68”, który poświęcony był grafice ogólnopolskiej oraz „3. Salonowi Marcowemu 68”, na którym swe prace wystawiło dziewięciu wybitnych polskich malarzy, m.in. Brzozowski, Gierowski, Nowosielski i Stajuda. Inicjatorami Przeglądu byli wtedy Grzegorz Dubowski i Władysław Hasior. Początkowo Przeglądy odbywały się co roku, a od 1976 roku – co dwa lata. Nawet fakt wprowadzenia stanu wojennego nie przeszkodził, aby w roku 1982 doszło do 7. Przeglądu Filmów o Sztuce. Jego ostatnia edycja odbyła się w roku 1988. Trzy lata później próbowano wrócić do Przeglądu, niestety bezskutecznie.

W piątek, 6 października, przedstawiona zostanie twórczość trzech animatorów: Mariusza Wilczyńskiego, Daniela Szczechury i Witolda Giersza. Na zakończenie pokaz specjalny 70 LAT POLSKIEJ ANIMACJI – „TOP 10” wg JERZEGO ARMATY. Ostatni dzień to spotkanie z twórczością Andrzeja Wajdy, zatytułowany WAJDA MNIEJ ZNANY. Ci, którzy oczekują kolejnej prezentacji filmów fabularnych mistrza, mogą się rozczarować. Ten reżyser ma na swoim koncie również filmy o sztuce. Pokaz jest na pewno właściwym miejscem do zaprezentowania tej mniej znanej twórczości artysty. Wszystkie prezentacje filmowe poprzedzi słowo wstępne krytyka filmowego Jerzego Armaty.


Prezentacje będą się odbywać w nowym kinie studyjnym Kino Miejsce które tym samym zainauguruje swoją działalność w Zakopanem.

Nawiązując do tradycji organizatorzy planują kolejną edycję wydarzenia w kwietniu przyszłego roku i powrót do formuły konkursowej  w ramach szerszego projektu Wiosna kultury w Zakopanem. Jury wyłoni najlepszy film, a widzowie podczas pokazów konkursowych zapoznają się z najnowszymi filmami tego gatunku i może będą mieć okazję do przyznania nagrody publiczności.

Więcej informacji na: www.zakopane.pl

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl