03.10.2017, 19:54 | czytano: 1041

Nowotarskie obchody rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

zdj. organizatora
Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu pod Pomnikiem Armii Krajowej, w 78 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się po raz pierwszy w Nowym Targu uroczystość poświęcona twórcom i członkom Polskiego Państwa Podziemnego.
27 września 1939 r. na rozkaz dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla została powołana organizacja Służba Zwycięstwu Polski. Datę tę przyjmuje się za początek powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Nowotarska Grupa Mieszkańców Pamięć, w 78. rocznicę tamtych wydarzeń, zorganizowała pod Pomnikiem Armii Krajowej, pamięci tych którzy z narażeniem życia tworzyli Służbę Zwycięstwu Polski, Armię Krajową czy Radę Jedności Narodowej - uroczystości.

Polskie Państwo Podziemne to fenomen na skalę światową, aparat, który zajmował się sprawami wewnętrznymi, tajną oświatą, kulturą, wymiarem sprawiedliwości, a nawet ustalaniem prawa dla przyszłego niepodległego państwa. I to bez względu na wiek. Najmłodsi, słynna grupa "Zawiszaków" byli zaledwie 12-letnimi dziećmi, dzisiaj ich rówieśnicy oraz nieco starsi uczniowie z nowotarskich szkół - SP nr 5, Liceum Ogólnokształcącego im,. S.Goszczyńskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół NR 1 - oddali hołd ludziom dla których hasło "BÓG, HONOR, OJCZYZNA" ważniejsze było od własnego życia.

Rys historyczny przygotował Adam Błaszczyk. Przypomniał o celach i zadaniach Podziemnego Państwa Polskiego. Potem został odczytany apel pamięci - w podniosłej atmosferze wzywano założycieli i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przedstawicieli politycznych, żołnierzy walczących, wojskowych i cywilnych konspiratorach,żołnierzy Armii Krajowej, walczących na partyzanckich szlakach.

Część artystyczną przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego. Po niej złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze od parlamentarzystów - poseł Anny Paluch, senatora Jana Hamerskiego, samorządowców, Starosty Krzysztofa Fabera, Światowego Związku Żołnierzy AK koło Nowy Targ, Nowotarskiej Grupy Mieszkańców "PAMIĘĆ". Kwiaty układali i znicze palili uczniowie szkół uczestniczący w uroczystości oraz mieszkańcy Nowego Targu.
Nie zabrakło także modlitwy, poprowadzonej przez Ks. Zbigniewa Płachtę Proboszcza ze Św. Katarzyny - za poległych, wymordowanych i ojczyznę. Na zakończenie zabrał jeszcze głos Prezes ŚZŻ AK koło Nowy Targ Marcin Kania zwracając uwagę jak ważna to data dla przyszłych wydarzeń i postaw Polaków. Odśpiewana została Modlitwa Armii Krajowej, a uczniowie złożyli gałązki jodły z biało czerwoną wstążeczką na grobach uczestników tamtych wydarzeń.

Wszystkim którzy, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości na nowotarskim cmentarzu bardzo dziękujemy. Dziękujemy szczególnie niezawodnym mieszkańcom, którzy nigdy nie zapominają o tych którzy przelewali krew za Ojczyznę.

Organizatorzy
zobacz także
komentarze
Monika04.10.2017, 11:40
Dobra inicjatywa, oby więcej takich na terenie Podhala. Młodzież musi poznawać naszą historię. Podziękowania dla organizatorów.
nawigujący03.10.2017, 20:54
Wow! Ale świetnie i perfekcyjnie się to tzw. "podziemne państwo" przez 6 lat okupacji, 45 lat PRL-u i 27 lat po 1989 roku kamuflowało że do tej pory praktycznie nikt o nim w Polsce nie słyszał.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl