04.10.2017, 14:37 | czytano: 2013

Instrumenty ludowe Piotra Majerczyka (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Dudy podhalańskie i złóbcoki wykonane przez Piotra Majerczyka z Chabówki można oglądać od wtorku w Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju.
Piotr Majerczyk "Tyrlity" pochodzi z Poronina, ale ożenił się w Rabce-Zdroju i zamieszkał w sąsiedniej Chabówce. Na Podhalu znany jest głównie jako wybitny muzykant góralski, uczeń Władysława Trebuni Tutki i laureat wielu ogólnopolskich konkursów dla instrumentalistów m.in. głównej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą czy Złotego Zbyrcoka na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Za swoje dokonania został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej".
Na wystawie w Rabce-Zdroju daje się poznać z innej strony, jako konstruktor tradycyjnych, starodawnych, podhalańskich instrumentów ludowych. Rok temu wykonane przez niego dudy podhalańskie zdobyły I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Na wystawie można oglądać instrumenty jego autorstwa, warsztat pracy i narzędzia, których używa w swojej pracy oraz zdjęcia i film o nim.

Podczas wernisażu posłanka Anna Paluch zwracała uwagę na precyzję i piękno wykonanych instrumentów, gratulowała zorganizowania wystawy, a twórcy imponujących osiągnięć. Z kolei starosta Krzysztof Faber cieszył się, że w Muzeum Orkana odbywa się kolejne wydarzenie pokazujące piękno naszego regionu. Budowniczemu instrumentów dziękował natomiast za pielęgnowanie kultury podhalańskiej.

Na zakończenie wernisażu odbył się wspólny występ dudziarzy przybyłych do Rabki-Zdroju na wernisaż wystawy.

r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
zobacz także
komentarze
Moralne prawo a nie ekspansja04.10.2017, 21:36
Odsyłam do literatury .....na terenie KLISZCZAKOW czyli w Lubniu i Pcimiu było wielu dudziarzy to po pierwsze, po drugie Piotr jest góralem podhalanskim i ma moralne prawo grać na instrumentach podhalańskich tak jak i jego synowie ,wiec pomysł a potem pisz ....
dudziorz04.10.2017, 15:18
co ma wspólnego Rabka z dudami podhalańskimi?
Czyżby ekspansja kultury podhalańskiej na coraz to dalsze regiony?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl