04.10.2017, 18:07 | czytano: 1093

Cmentarze Wielkiej Wojny - rozpoczął się cykl spotkań w Muzeum Podhalańskim

W nowotarskim ratuszu rozpoczął się cykl spotkań historycznych organizowanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”.
Program realizowany wspólnie przez Muzeum Podhalański im. Czesława Pajerskiego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Polskie Towarzystwo Historyczne uzyskał dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań poświęcone było genezie powstania i architekturze cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w Małopolsce i Podkarpaciu. Wykład prowadziła dr Agnieszka Partridge (Uniwersytet Jagielloński), uzupełniając go bogatą w archiwalne i współczesne zdjęcia prezentujące zachowane w terenie kwatery wojenne. W drugiej części spotkania Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego przybliżył młodzież postać gen. Józefa Hallera, historię „Błękitnej Armii” oraz Związku Hallerczyków. Okazją do tego była wystawa czasowa znajdująca się w sali reprezentacyjnej ratusza. Znajduje się na niej szereg bezcennych pamiątek po generale m.in. jego autografy a także mundur, sztandar placówki podhalańskiej z 1931 r. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z II liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół Technicznych w Nowym Targu wraz ze swoimi opiekunami. Warto wspomnieć, iż gościem cyklu był przedstawiciel Austriackiego Czarnego Krzyża z Wiednia.Kolejne spotkania cyklu odbędą się 6 października, w trakcie którego z wykładem na temat „Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenną” wystąpi mgr Lesław Dall (Muzeum Tatrzańskie, natomiast w drugiej części odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Błękitny Generał” oraz 13 października, wówczas dr hab. Jerzy M. Roszkowski (AWF Kraków) przybliży zagadnienia dot. walki o grancie niepodległej ­ od zakończenia I wojny światowej do porozumień krakowskich a następnie młodzież uda się na spacer historyczny prowadzony przez Roberta Kowalskiego po miejscach związanych z Wielką Wojną na terenie miasta Nowego Targu.


Cykl kończył się będzie testem historycznym utrwalającym i sprawdzającym wiedzę nabytą przez młodzież w trackie wykładów. Uczestnicy wykładów oraz laureaci testu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Źródło: materiały prasowe
zobacz także
komentarze
cris05.10.2017, 17:52
masakra Kowalski w muzeum
Olo6505.10.2017, 13:28
Jaki pan taki kram.
Modelator04.10.2017, 23:38
Cmentarze, milicjanci, żołnierze, mundury i nasz zacny Robercik
Zobacz pełną wersję podhale24.pl