12.10.2017, 16:59 | czytano: 2069

Prace w zubrzyckim skansenie

W Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
Przede wszystkim przystąpiono do odbudowy dwu budynkowej Zagrody Pawlaczek z Jabłonki, która w przyszłości będzie udostępniona jako część ekspozycji stałej skansenu – wykonano prace ziemne oraz wylano fundamenty, następne prace będą związane już bezpośrednio ze złożeniem zabytkowej substancji w całość.
Równolegle rozpoczęła się budowa ogrodzenia tzw. nowego sektora skansenu, tzn. części, która jest rozwinięciem zubrzyckiego muzeum. Jej zręby zaistniały już w latach 90., lecz na faktyczne wcielenie koncepcji w życie trzeba było poczekać do początku XXI w. – w latach 2008-2012 powstała m. in. niezbędna architektura (drogi, mosty, plac zabaw, instalacja ppoż.) oraz 8 budynków. Teraz zaś przyszedł czas na odpowiednie zabezpieczenie – częściowo z siatki, a częściowo – od strony drogi wojewódzkiej i gminnej – będzie ono nawiązywało do kształtu istniejącego – wokół „starego sektora”, tzn. będzie łączyło w sobie elementy drewniane i kamienne, pokryte będzie gontem.

Ze względu na charakter prac oraz niesprzyjającą momentami aurę w skansenie mogą występować czasowe niedogodności dla zwiedzających, jednak zarówno inwestor jak i wykonawca dokładają wszelkich starań, aby były one jak najmniej uciążliwe. Dotyczą one jedynie wspomnianego „nowego sektora”, natomiast najstarsza, parkowa część, z bezcennym Dworem Moniaków nieustannie zaprasza swoją spokojną, zaciszną atmosferą.

oprac. r/ źródło: Muzeum Orawski Park Etnograficzny
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl