22.10.2017, 12:47 | czytano: 2760

Górale potrzebują sztandaru, a nie mają pieniędzy

arch. M. Adamowskiego
Oddział Związku Podhalan w Maruszynie nie może liczyć na razie na pomoc finansową gminy w kwestii zakupu sztandaru. Rafał Szkaradziński wójt Szaflar tłumaczy góralom, że gmina nie może udzielić pomocy finansowej na tego typu zakup. Nie pozwalają na to przepisy o finansach publicznych.
Oddział ZP w Maruszynie utworzono w marcu tego roku. Liczy 40 członków. Podczas ostatniego wiejskiego zebrania przedstawiciele oddziału prosili wójta o wsparcie finansowe zakupu proporca dla ich organizacji.
Jak wyjaśniają - zakup sztandaru oraz przygotowanie uroczystości inauguracyjnej działalność oddziału wiążą się z dużymi kosztami. Tych pieniędzy nowy oddział nie ma.

Wójt Szkaradziński wyjaśnia, że pieniędzy z budżetu gminy na sztandar dla Maruszyny nie może przekazać. - Konsultowałem, to z panią skarbnik i nie ma takie możliwości – twierdzi wójt. – Łożymy na siedem zespołów regionalnych. Zakup sztandaru można sfinansować ze składek, darowizn i różnych tego typu akcji. Wszystko co związane góralszczyzną jak najbardziej może liczyć na finansowanie gminy. Wśród nich są: stroje regionalne dla zespołów, wyjazdy, próby , ale zakupu sztandaru gmina nie może opłacić.

Wójt zapowiada, że zamierza współpracować z odziałem Związku Podhalan w Maruszynie, ale w zakupie sztandaru nie pomoże.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zwiazkowiec od 40 lat23.10.2017, 18:58
piekny sztandar kosztuje około 10 tys, a wykonanie we włąsnym zakresie? było by taniej tylko kto dzisiaj bedzie robił za darmo?? 1 -2 osoby a reszta kibicuje , do haftu sztandaru i projektu trzeba sie przyłożyc i znac sie na tym ...................
anty żebrak22.10.2017, 21:45
Paradzili by się za ,,ziebrackie piniondze'
drzewiec szt.22.10.2017, 17:01
Sztandar to swojego rodzaju nagroda. A tu hop na krowę i już ciele. Wolnego panowie.
Staś z grapy22.10.2017, 16:34
He he tam są "ludzie" co mogą tozrobić sami /wyszyć,wyhaftować/ koszty ? minimalne, ale są też niestety tacy co chcą mić i już ,no to nich ruszą "po prośbie " ,tysiąca nie uzbieraja ? Tylko mi tu nie pisać że 5 tys. znam ceny materialu, a robocizna moim zdanie. FREE
zwiazkowiec od 40 lat22.10.2017, 13:51
na sztandar trzeba sobie zasłużyć nie z marszu kupować popracujcie
wykazcie się szandar to nagroda nie wybryk po 6 miesiacach od założenia koła lub odziału szanowni związkowcy popieram Wójta ma racje!!!!!!!!!!!!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl