06.11.2017, 17:02 | czytano: 1848

Święto Orawskie w Harkabuzie (zdjęcia)

W remizie OSP w Harkabuzie odbyło się po raz kolejny Święto Orawskie zorganizowane przez Stowarzyszenie Czarna Orawa we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Harkabuzie. Tegoroczna tematyka święta dotyczyła kiszenia kapusty.
Pierwszym punktem programu był występ dzieci ze szkoły w Harkabuzie. Po scence przybliżającej niegdysiejsze przygotowania do kiszenia kapusty, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie przedstawiając wiersze pisane gwarą. Ze swoimi utworami - nawiązującymi do okoliczności - wystąpiły również ludowe poetki: Józefa Kierpiec i Irena Grobarczyk.
Najbardziej emocjonujący moment to oczywiście szatkowanie kapusty i udeptywanie jej w beczkach. Tutaj do pomocy zaangażowano także widownię, łącznie z panem wójtem i dyrektorem szkoły w Harkabuzie. Ciężką pracę uprzyjemniał występ orawskich zespołów.

Pyszny posiłek - naturalnie z kiszoną kapustą - pozwolił zregenerować siły. Organizatorzy dziękują paniom z Czarnej Orawy za kolejną sympatyczną imprezę, dzięki której znajomość gwary i zwyczajów orawskich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Gośćmi imprezy byli m.in. wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz, wicewójt Rafał Grygorowicz oraz sekretarz gminy Robert Wodziak. Święto mogło się odbyć dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jo07.11.2017, 12:00
Eeeee Orawianki w Gminie mieszkocie a władz nie znocie. Sekretarz to Robert Migiel
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl