05.12.2017, 11:01 | czytano: 1118

10-lecie działalności Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka (zdjęcia)

W sali Domu Ludowego w Lipnicy Wielkiej jubileusz 10-lecia działalności obchodziła Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka.
Przygotowali oni na tę okazję specjalną sztukę. Komedia "Otello po orawsku, czyli wolby w teatrze" to najnowsza sztuka tej grupy. Konstrukcja dramatyczna oparta jest na motywie teatru w teatrze polegająca na wprowadzeniu do przedstawienia fragmentów "Otella" Szekspra, czytanych w gwarze orawskiej. Komedia ukazuje perypetie na próbach amatorskiego teatru, który chce z reżyserem z Krakowa przedstawić "Otella" w orawskich realiach. Wynika z tego wiele śmiesznych zdarzeń, bo przecież prawdziwym teatrem jest życie. Komedia ta ukazuje, oczywiście w przejaskrawieniu - w krzywym zwierciadle, dziesięcioletnią już przygodę z regionalnym teatrem naszej grupy teatralnej. Pierwszy akt to pierwsza próba "Otella", drugi zaś to próba generalna. Wszystkie podobieństwa do prawdziwych postaci są oczywiście przypadkowe (lub nie).
Uroczystość 10-lecia działaności naszego teatru, swoją osobą, zaszczycił Antoni Malczak – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, który wręczył dla grupy pamiątkowy obraz – rzeźbę oraz złożył najlepsze życzenia. Towarzyszyli mu pracownicy MCK Sokół: Anna Turewicz, Sylwester Rosiek i Janusz Kuźma. Wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski wręczył również dla każdego aktora – czy to obecnego – czy mającego z teatrem kontakt w przeszłości – pamiątkowy album ukazujący 10-lecie działalności grupy. Uczczono również minutą ciszy członka Orawskiej Grupy Teatralnej - Augustyna Fitaka.

W trakcie tej imprezy uroczyście, wraz z wystrzałami sztucznych ogni, Wójt zapalił gminną choinkę przed Domem Ludowym oraz zaprosił wszystkich zebranych na poczęstunek.

W przedstawieniu udział biorą: Bronisław Bandyk, Franciszek Janowiak, Karolina Kowalczyk, Eugeniusz Lichosyt, Ewa Magiera, Patryk Rudnicki, Jan Świdroń. Scenariusz i reżyseria: Robert Kowalczyk.

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, zdj. Bronek Kowalczyk
Zobacz pełną wersję podhale24.pl