13.12.2017, 09:57 | czytano: 1265

Wieczór z Lilą w bibliotece w Nowej Białej i spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

W Bibliotece Publicznej w Nowej Białej miało miejsce spotkanie autorskie z Dominiką Łapką – reżyserką filmu krótkometrażowego pt. „Lila”.
Film zdobył uznanie wśród krytyków, co potwierdzają liczne nagrody zarówno krajowe jak i zagraniczne, m. in.: Nagroda im. Andrzeja Dolaty dla najlepszego debiutu filmowego (Ann Arbar 2015) Grand Prix Złote Grono - Lubuskie Lato Filmowe ( Łagów 2016), Wyróżnienie - Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR (Gliwice 2017), Nagroda Jury Społecznego - Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych (Konin 2017).
Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w niewielkim miasteczku i pokazuje rywalizację dzieci o względy mamy. Do czego zdolne jest dziecko, które chce ponownie wtulić się w objęcia mamy i bezpiecznie zasnąć? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba koniecznie obejrzeć film.

Zaproszeni goście po projekcji filmu, mieli możliwość usłyszeć wiele interesujących informacji dotyczących poszczególnych etapów pracy nad filmem, skąd autorka czerpała inspirację do fabuły, jak również sami porozmawiać z p. Dominiką, która na wszystkie pytania udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Wielokrotnie padało z ich strony stwierdzenie, że są dumni z Dominiki – mieszkanki Nowej Białej.

Z kolei w dniach 4 i 5 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie gościła Wiesława Drabika, autora pięknie ilustrowanych, pouczających i pełnych humoru bajeczek dla dzieci. Najbardziej znane to m. in. : „Bajka o Smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Kocie łakocie”, książki z serii „Czytam z tatą” i „Zostań mistrzem”. Niektóre z jego książek pokazano na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Były one również prezentowane w programie telewizyjnym pt. "Książki z górnej półki", można je też znaleźć na Targach Książki w Krakowie.

Spotkania autorskie odbyły się w Szlembarku, Nowej Białej, , Lasku, Ludźmierzu, Pyzówce i w Waksmundzie. Uczestniczyły w nich dzieci z klas 0-III i przedszkolaki.
Autor czytał zabawne fragmenty swoich książek, zadawał pytania dotyczące znajomości bajek i zachęcał uczestników do odgadywania rymów. Dzieci, którym udało się udzielić odpowiedzi wyróżnione zostały drobnymi upominkami, a najaktywniejsi otrzymali nagrody książkowe z dedykacją. Pod koniec spotkania uczestnicy mogli zakupić książeczki z autografem autora.

Źródło: GBP Waksmund
Zobacz pełną wersję podhale24.pl