18.12.2017, 21:28 | czytano: 1334

Młodzi kucharze z Zakopanego docenieni

Katarzyna Szczepaniak-Krupowska i Szymon Molek z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem pod okiem nauczycielki Magdaleny Kulig zajęli drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Gotuj lokalnie”.
Ich autorski przepis, którym zdobyli uznanie, to "Zielony wiyrsycek, a w nim łscypek oraz góralsko dżazga na krwawej brusznicy".
W kulinarnych zmaganiach udział wzięło 10 ekip, które zostały wybrane przez jury spośród zgłoszeń nadesłanych przez uczestników tegorocznej edycji warsztatów kulinarnych „Gotuj lokalnie”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania głównego na bazie kurczaka zagrodowego, dyni oraz min. dwóch wybranych produktów regionalnych, a także przystawki z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego chowu.

Jury konkursu, w składzie: szefowie kuchni – Marcin Budynek, Robert Sowa, Ginacarlo Russo oraz Elżbieta Szuba z firmy Drosed, spośród przygotowanych dań wybrało autorów trzech najlepszych receptur. Podczas oceny jury kierowało się m.in. zastosowaniem produktów regionalnych i lokalnych (oznaczonych znakami PNŻ lub GTS, ChNP, ChOG), odpowiednim doborem i połączeniem zastosowanych produktów, aranżacją dania na talerzu, zastosowaniem odpowiednich technik kulinarnych oraz kreatywnością i pomysłowością młodych kucharzy. Na wykonanie zadnia konkursowego uczestnicy mieli 1,5 godziny.

Organizatorem konkursu, który jest zwieńczeniem kolejnej edycji warsztatów kulinarnych realizowanych w szkołach gastronomicznych, jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Źródło: materiały prasowe, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl