21.01.2018, 12:08 | czytano: 1490

"Echa obecności", bezludne prace Władysława Szczepańskiego

zdj. Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu
NOWY TARG. Tym razem w Galerii Sztuki BWA JATKI oglądać można wystawę prac Władysława Szczepańskiego, profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej. Ekspozycja nosi tytuł "Echa obecności" i nawiązuje do wystawy pt. "Obecność", która przygotowana została z okazji XXX lecia pracy artystycznej.
Profesor Szczepański mówi: "Potrzeba wypowiadania się przy pomocy formy plastycznej, która wystąpiła u mnie od najmłodszych lat, nie opuściła mnie nigdy. Uzasadnienia swojej postawy twórczej nie szukam w teorii sztuki i frazeologii, bowiem przede wszystkim idzie mi o znalezienie zrozumienia u odbiorcy."
Prezentowane prace pokazują świat bez ludzi. Rysunki w formie monochromatycznych obrazów pokazują świat na zasadzie kontrastów - światła i cienia. Jak pisze w swojej recenzji Jerzy Madeyski "Szczepański nie maluje sensu stricte architektury. On maluje swoje nastroje i wzbudzone przez nie refleksje... Architektura jest bowiem tworem zarówno materialnym jak duchowym, służy człowiekowi i kształtuje zarazem jego duszę i umysł. /.../ Bezludny świat Szczepańskiego urzeka swą urodą lecz odpycha zarazem pustką. Zamkniętymi bramami i oknami, zaułkami bez wyjścia i domami bez wejścia, wygasłymi kominami z których nie unosi się najcieńsza choćby smużka dymu. To cmentarz domów, z których uleciało życie, domów, przekształconych we własne kamienie nagrobne nad którymi unoszą się strofy Dantego "Lasciate ogni speranza", porzućcie wszelką nadzieję wy, którzy tu wchodzicie."

Władysław Szczepański urodził się w 1951 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły Poligraficznej we Lwowie. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki uzyskał w roku 1977. Po studiach podjął pracę pedagogiczną, początkowo we Lwowie, a od 1989 w Kielcach. Obecnie jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej. Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych i konkursowych.

Jego prace w nowotarskich Jatkach oglądać można do 23 lutego br.

opr.s/ zdj. Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl