28.01.2018, 18:20 | czytano: 1347

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki romskie oraz tańce bułgarskie w Kościelisku (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Domu Ludowym w Kościelisku wystąpił zespół tańca folklorystycznego "Mladost" z Bułgarii. Założona w 2000 roku w Sofii grupa liczy 80 członków.
W Kościelisku wystąpiła połowa składu, prezentując tańce z wszystkich regionów etnograficznych Bułgarii oraz tamtejsze zwyczaje i obrzędy.
Po gościach z Bułgarii wystąpiła Teresa Mirga z zespołem. Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy) pochodzi z polskiego Spisza. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich w Polsce. Ta właśnie grupa od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia.

Obok utworów własnych i melodii Cyganów węgierskich, wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, jej muzyka ożywia magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl